Chokerende exit: Googles Android-chef stopper

Andy Rubin, manden bag et af verdens mest succesfulde softwareprojekter i nyere tid, forlader nu Android.

Artikel top billede

Her ses Andy Rubin sammen med Eric Schmidt. Foto: Computerworld Indien.

Læs også:

Android fylder fem år: Sådan erobrede det markedet

Afsløring: Android bombarderes med ny malware

Fem år efter at Android-projektet for alvor begyndte at tage fart, forlader stifteren af Android og den nuværende chef, Andy Rubin, projektet.

Det oplyder administrerende direktør, Larry Page:

"Nu, hvor vi har overgået selv de vildt ambitiøse mål, vi drømte om med Android - og med et virkelig stærkt leder-team på plads - har Andy besluttet, at det er tid til at tid overlade tøjlerne til andre og begynde på et nyt kapitel hos Google. Andy, flere måne-projekter, tak!"

Larry Page skriver i et blogindlæg, at Andy Rubin allerede tilbage i 2004 fremlagde sine idéer om, hvordan et operativsystem bygget på åbne standarder kunne skabe inovation på tværs af mobilindustrien.

"De fleste mennesker syntes, at han var skør. Mens hans indsigt ramte med det samme noget rigtigt, for på det tidspunkt var det ekstremt smertefuldt at udvikle services til mobile enheder," skriver Larry Page.

"Vi havde et skab fyldt med flere end 100 telefoner og udviklede i det store hele vores software fra enhed til enhed. Det var næsten umuligt os at skabe rigtig gode mobiloplevelser," fortæller Google-direktøren om tiden før Android.

Her er den nye Android-chef

I dag er der ifølge Google flere end 60 producenter, der bakker op om Android, og over 750 millioner Android-enheder er i brug på globalt plan, ligesom 25 milliarder apps nu er hentet fra Googles app-butik.

Larry Page skriver, at det nu bliver Sundar Pichai, der kommer til at stå i spidsen for den videre udvikling af Android - han leder i forvejen de Google-teams, der har ansvaret for Chrome og Apps, og det vil han tilsyneladende fortsætte med. 

Det fremgår ikke af beskeden fra Larry Page, hvad Andy Rubin skal arbejde med fremadrettet.

Uanset hvad det bliver, kommer han på lidt af en opgave, hvis han skal overgå Androids succes.

Android har over de seneste fem år formået at erobre det meste af smartphone-markedet med en markedsandel, der på globalt plan sidste år nåede op på 75 procent.

Læs hele historien om Androids fødsel og vækst her.

Læs også:

Android fylder fem år: Sådan erobrede det markedet

Afsløring: Android bombarderes med ny malware

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S