Chokerende exit: Googles Android-chef stopper

Andy Rubin, manden bag et af verdens mest succesfulde softwareprojekter i nyere tid, forlader nu Android.

Artikel top billede

Her ses Andy Rubin sammen med Eric Schmidt. Foto: Computerworld Indien.

Læs også:

Android fylder fem år: Sådan erobrede det markedet

Afsløring: Android bombarderes med ny malware

Fem år efter at Android-projektet for alvor begyndte at tage fart, forlader stifteren af Android og den nuværende chef, Andy Rubin, projektet.

Det oplyder administrerende direktør, Larry Page:

"Nu, hvor vi har overgået selv de vildt ambitiøse mål, vi drømte om med Android - og med et virkelig stærkt leder-team på plads - har Andy besluttet, at det er tid til at tid overlade tøjlerne til andre og begynde på et nyt kapitel hos Google. Andy, flere måne-projekter, tak!"

Larry Page skriver i et blogindlæg, at Andy Rubin allerede tilbage i 2004 fremlagde sine idéer om, hvordan et operativsystem bygget på åbne standarder kunne skabe inovation på tværs af mobilindustrien.

"De fleste mennesker syntes, at han var skør. Mens hans indsigt ramte med det samme noget rigtigt, for på det tidspunkt var det ekstremt smertefuldt at udvikle services til mobile enheder," skriver Larry Page.

"Vi havde et skab fyldt med flere end 100 telefoner og udviklede i det store hele vores software fra enhed til enhed. Det var næsten umuligt os at skabe rigtig gode mobiloplevelser," fortæller Google-direktøren om tiden før Android.

Her er den nye Android-chef

I dag er der ifølge Google flere end 60 producenter, der bakker op om Android, og over 750 millioner Android-enheder er i brug på globalt plan, ligesom 25 milliarder apps nu er hentet fra Googles app-butik.

Larry Page skriver, at det nu bliver Sundar Pichai, der kommer til at stå i spidsen for den videre udvikling af Android - han leder i forvejen de Google-teams, der har ansvaret for Chrome og Apps, og det vil han tilsyneladende fortsætte med. 

Det fremgår ikke af beskeden fra Larry Page, hvad Andy Rubin skal arbejde med fremadrettet.

Uanset hvad det bliver, kommer han på lidt af en opgave, hvis han skal overgå Androids succes.

Android har over de seneste fem år formået at erobre det meste af smartphone-markedet med en markedsandel, der på globalt plan sidste år nåede op på 75 procent.

Læs hele historien om Androids fødsel og vækst her.

Læs også:

Android fylder fem år: Sådan erobrede det markedet

Afsløring: Android bombarderes med ny malware

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse