Løn-kaos: Tusindvis af danskere uden løn

En systemfejl får skylden for, at alle landets banker angiveligt har problemer med at overføre løn til tusindvis af danskere.

Artikel top billede

(Foto: Lene Sekjær)

Det kan godt være, at budgetterne til de mange traditionelle påskefrokoster skal skrues gevaldigt ned.

Snapsen skal udskiftes med vand, silden skal hånd-fanges og æggene skal stjæles på gården ved siden af. 

For tusindvis af danskerne vil muligvis ikke få deres løn i dag. 

På Nordeas Facebookside stod der i mandags blandt andet: 

"Der er desværre forsinkelser på vores systemer, så nogle kunder ikke har fået deres løn ind på kontoen endnu. Det beklager vi meget og arbejder benhårdt på sagen. Vi vender tilbage med mere information snarest muligt." 

Situationen ser ud til at være klaret?

Onsdag  omkring klokken 8:30 havde Nordea en opfølgning: 

"Som lovet en opdatering på situationen omkring forsinkede lønoverførsler mv. Der er tale om en fejl, der rammer alle banker. Vi forventer, at alle overførsler er på plads først på eftermiddagen." 

Danske Bank havde også omkring klokken 08:30 onsdag morgen en servicemeddelelse til deres kunder: 

"Sikke en morgen! Flere banker har her til morgen haft problemer med bogføring af løn. Vi har løst vores del af det, men pengene kan være forsinket fra afsenderen." 

Som mange af jer allerede har opdaget, så har vi desværre nogle problemer med mobilbanken og tabletbanken - og med sporadiske udfald i netbanken. Vi arbejder på højtryk for at få løst problemet, så I alle kan komme ind og se jeres konti," står der videre på Danske Banks Facebookside. 

Der er ikke meget mere hjælp eller information at hente på deres respektive hjemmesider, de er nemlig begge mere eller mindre gået ned.

Se screen dump. 

Også hos andre banker meldes der om problemer med hjemmesiden.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S