Løn-kaos: Tusindvis af danskere uden løn

En systemfejl får skylden for, at alle landets banker angiveligt har problemer med at overføre løn til tusindvis af danskere.

Artikel top billede

(Foto: Lene Sekjær)

Det kan godt være, at budgetterne til de mange traditionelle påskefrokoster skal skrues gevaldigt ned.

Snapsen skal udskiftes med vand, silden skal hånd-fanges og æggene skal stjæles på gården ved siden af. 

For tusindvis af danskerne vil muligvis ikke få deres løn i dag. 

På Nordeas Facebookside stod der i mandags blandt andet: 

"Der er desværre forsinkelser på vores systemer, så nogle kunder ikke har fået deres løn ind på kontoen endnu. Det beklager vi meget og arbejder benhårdt på sagen. Vi vender tilbage med mere information snarest muligt." 

Situationen ser ud til at være klaret?

Onsdag  omkring klokken 8:30 havde Nordea en opfølgning: 

"Som lovet en opdatering på situationen omkring forsinkede lønoverførsler mv. Der er tale om en fejl, der rammer alle banker. Vi forventer, at alle overførsler er på plads først på eftermiddagen." 

Danske Bank havde også omkring klokken 08:30 onsdag morgen en servicemeddelelse til deres kunder: 

"Sikke en morgen! Flere banker har her til morgen haft problemer med bogføring af løn. Vi har løst vores del af det, men pengene kan være forsinket fra afsenderen." 

Som mange af jer allerede har opdaget, så har vi desværre nogle problemer med mobilbanken og tabletbanken - og med sporadiske udfald i netbanken. Vi arbejder på højtryk for at få løst problemet, så I alle kan komme ind og se jeres konti," står der videre på Danske Banks Facebookside. 

Der er ikke meget mere hjælp eller information at hente på deres respektive hjemmesider, de er nemlig begge mere eller mindre gået ned.

Se screen dump. 

Også hos andre banker meldes der om problemer med hjemmesiden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job