Løn-kaos: Tusindvis af danskere uden løn

En systemfejl får skylden for, at alle landets banker angiveligt har problemer med at overføre løn til tusindvis af danskere.

Artikel top billede

(Foto: Lene Sekjær)

Det kan godt være, at budgetterne til de mange traditionelle påskefrokoster skal skrues gevaldigt ned.

Snapsen skal udskiftes med vand, silden skal hånd-fanges og æggene skal stjæles på gården ved siden af. 

For tusindvis af danskerne vil muligvis ikke få deres løn i dag. 

På Nordeas Facebookside stod der i mandags blandt andet: 

"Der er desværre forsinkelser på vores systemer, så nogle kunder ikke har fået deres løn ind på kontoen endnu. Det beklager vi meget og arbejder benhårdt på sagen. Vi vender tilbage med mere information snarest muligt." 

Situationen ser ud til at være klaret?

Onsdag  omkring klokken 8:30 havde Nordea en opfølgning: 

"Som lovet en opdatering på situationen omkring forsinkede lønoverførsler mv. Der er tale om en fejl, der rammer alle banker. Vi forventer, at alle overførsler er på plads først på eftermiddagen." 

Danske Bank havde også omkring klokken 08:30 onsdag morgen en servicemeddelelse til deres kunder: 

"Sikke en morgen! Flere banker har her til morgen haft problemer med bogføring af løn. Vi har løst vores del af det, men pengene kan være forsinket fra afsenderen." 

Som mange af jer allerede har opdaget, så har vi desværre nogle problemer med mobilbanken og tabletbanken - og med sporadiske udfald i netbanken. Vi arbejder på højtryk for at få løst problemet, så I alle kan komme ind og se jeres konti," står der videre på Danske Banks Facebookside. 

Der er ikke meget mere hjælp eller information at hente på deres respektive hjemmesider, de er nemlig begge mere eller mindre gået ned.

Se screen dump. 

Også hos andre banker meldes der om problemer med hjemmesiden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    PlanBørnefonden

    Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS