Artikel top billede

Linux-gruppe klager til EU: Microsoft blokerer for andre styresystemer

En Linux-gruppe har klaget til EU over, at Microsoft ikke overholder reglerne om fri konkurrence. Firmaet fra Redmond har elles lige fået en kæmpebøde for den forseelse.

Læs også:
Her er den sande historie bag EU's gigant-bøder til Microsoft

Ny milliardbøde til Microsoft: Skal betale 4,2 mia til EU

Det er den spanske sammenslutning af Linux-brugere, der kalder sig Hispalinux, som nu har sendt en formel klage til EU, hvori de beskylder Microsoft for unfair konkurrence

De godt 8.000 open source-brugere mener, at et Microsoft-tiltag i Windows 8 forhindrer den frie konkurrence.

Hispalinux har således klaget over, at Windows 8 Secure Boot blokerer for, at man kan installere konkurrerende styresystemer på nye pc'er med Windows 8, hvilket altså låser brugeren til et styresystem.

Det skriver Computerworlds nyhedstjeneste.

Sikker opstart stopper Linux

UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), der ligger til grund for Secure Boot, er en erstatning for den ældre BIOS-teknologi, der styrer hvordan en computer skal starte op.

UEFI er designet til at beskytte pc'er mod malware, især rootkits, ved at kræve en sikker nøgle, før operativsystemet kan starte.

Men mekanismen blokerer desuden nogle Linux-systemer, påstår Hispalinux.

De større distributioner som SUSE, Fedora og Ubuntu har work-arounds, men det kniber mere for de mindre udgivelser.

Piratpartiet har rejst sagen

Sveriges Piratparti, der er valgt ind i EU-parlamentet, har tidligere rejst debatten om UEFI i EU.

Her var svaret fra kommissionen, at "Kommissionen er i øjeblikket ikke i besiddelse af beviser for, at Windows 8's sikkerhedskrav er i strid med EU-konkurrencereglerne."

Tidligere på måneden fik Microsoft en kæmpe bøde på 4,3 milliarder kroner for ikke at overholde et forlig fra 2009, der handler om muligheden for at vælge en alternativ browser i Windows.

EU vil hverken be- eller afkræfte, at de har modtaget klagen.

Læs også:
Her er den sande historie bag EU's gigant-bøder til Microsoft

Ny milliardbøde til Microsoft: Skal betale 4,2 mia til EU




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere