Linux-gruppe klager til EU: Microsoft blokerer for andre styresystemer

En Linux-gruppe har klaget til EU over, at Microsoft ikke overholder reglerne om fri konkurrence. Firmaet fra Redmond har elles lige fået en kæmpebøde for den forseelse.

Artikel top billede

Læs også:
Her er den sande historie bag EU's gigant-bøder til Microsoft

Ny milliardbøde til Microsoft: Skal betale 4,2 mia til EU

Det er den spanske sammenslutning af Linux-brugere, der kalder sig Hispalinux, som nu har sendt en formel klage til EU, hvori de beskylder Microsoft for unfair konkurrence

De godt 8.000 open source-brugere mener, at et Microsoft-tiltag i Windows 8 forhindrer den frie konkurrence.

Hispalinux har således klaget over, at Windows 8 Secure Boot blokerer for, at man kan installere konkurrerende styresystemer på nye pc'er med Windows 8, hvilket altså låser brugeren til et styresystem.

Det skriver Computerworlds nyhedstjeneste.

Sikker opstart stopper Linux

UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), der ligger til grund for Secure Boot, er en erstatning for den ældre BIOS-teknologi, der styrer hvordan en computer skal starte op.

UEFI er designet til at beskytte pc'er mod malware, især rootkits, ved at kræve en sikker nøgle, før operativsystemet kan starte.

Men mekanismen blokerer desuden nogle Linux-systemer, påstår Hispalinux.

De større distributioner som SUSE, Fedora og Ubuntu har work-arounds, men det kniber mere for de mindre udgivelser.

Piratpartiet har rejst sagen

Sveriges Piratparti, der er valgt ind i EU-parlamentet, har tidligere rejst debatten om UEFI i EU.

Her var svaret fra kommissionen, at "Kommissionen er i øjeblikket ikke i besiddelse af beviser for, at Windows 8's sikkerhedskrav er i strid med EU-konkurrencereglerne."

Tidligere på måneden fik Microsoft en kæmpe bøde på 4,3 milliarder kroner for ikke at overholde et forlig fra 2009, der handler om muligheden for at vælge en alternativ browser i Windows.

EU vil hverken be- eller afkræfte, at de har modtaget klagen.

Læs også:
Her er den sande historie bag EU's gigant-bøder til Microsoft

Ny milliardbøde til Microsoft: Skal betale 4,2 mia til EU

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland