Linux-gruppe klager til EU: Microsoft blokerer for andre styresystemer

En Linux-gruppe har klaget til EU over, at Microsoft ikke overholder reglerne om fri konkurrence. Firmaet fra Redmond har elles lige fået en kæmpebøde for den forseelse.

Artikel top billede

Læs også:
Her er den sande historie bag EU's gigant-bøder til Microsoft

Ny milliardbøde til Microsoft: Skal betale 4,2 mia til EU

Det er den spanske sammenslutning af Linux-brugere, der kalder sig Hispalinux, som nu har sendt en formel klage til EU, hvori de beskylder Microsoft for unfair konkurrence

De godt 8.000 open source-brugere mener, at et Microsoft-tiltag i Windows 8 forhindrer den frie konkurrence.

Hispalinux har således klaget over, at Windows 8 Secure Boot blokerer for, at man kan installere konkurrerende styresystemer på nye pc'er med Windows 8, hvilket altså låser brugeren til et styresystem.

Det skriver Computerworlds nyhedstjeneste.

Sikker opstart stopper Linux

UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), der ligger til grund for Secure Boot, er en erstatning for den ældre BIOS-teknologi, der styrer hvordan en computer skal starte op.

UEFI er designet til at beskytte pc'er mod malware, især rootkits, ved at kræve en sikker nøgle, før operativsystemet kan starte.

Men mekanismen blokerer desuden nogle Linux-systemer, påstår Hispalinux.

De større distributioner som SUSE, Fedora og Ubuntu har work-arounds, men det kniber mere for de mindre udgivelser.

Piratpartiet har rejst sagen

Sveriges Piratparti, der er valgt ind i EU-parlamentet, har tidligere rejst debatten om UEFI i EU.

Her var svaret fra kommissionen, at "Kommissionen er i øjeblikket ikke i besiddelse af beviser for, at Windows 8's sikkerhedskrav er i strid med EU-konkurrencereglerne."

Tidligere på måneden fik Microsoft en kæmpe bøde på 4,3 milliarder kroner for ikke at overholde et forlig fra 2009, der handler om muligheden for at vælge en alternativ browser i Windows.

EU vil hverken be- eller afkræfte, at de har modtaget klagen.

Læs også:
Her er den sande historie bag EU's gigant-bøder til Microsoft

Ny milliardbøde til Microsoft: Skal betale 4,2 mia til EU

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS