Ny milliardbøde til Microsoft: Skal betale 4,2 mia til EU

EU har udstedt en ny kæmpebøde til Microsoft, der skal betale gigantiske 4,3 milliarder kroner til EU. Se her, hvorfor selskabet nu rammes af en ny bøde i milliardklassen.

Artikel top billede

(Foto: Mikael Rieck freelance)

EU har netop udstedt en ny bøde til Microsoft på knap 4,2 milliarder kroner.

Det sker, fordi Microsoft ikke har levet op til en tidligere aftale om, at selskabet skulle tilbyde brugere af Windows valget mellem flere forskellige browsere.

Tidligere har Microsofts egen browser, Internet Explorer, været koblet sammen med styresystemet Windows.

Bryder frivillig aftale

EU-Kommissionen meddeler ifølge Wall Street Journal, at Microsoft er det første selskab, der har brudt en frivillig aftale med konkurrence-regulerende myndigheder.

Det har betydet, at omkring 15 millioner forbrugere ikke som aftalt er blevet tilbudt at anvende en af Internet Explorers alternativer - som Chrome, Firefox og Opera - når de sætter en ny Windows-computer op.

Du kan se, hvordan modellen skulle have set ud her.

Joaquin Almunia fra EU peger på, at EU-Kommissionen lægger stor vægt på de frivillige aftaler i forbindelse med konkurrence-sager.

De gør det nemlig muligt hurtigt at få lukket sagerne, som ellers kan køre i mange år i retssystemet.

"Men det kræver streng fokus på, at aftalerne overholdes. Det er alvorligt, hvis aftalerne bliver brudt, og det må sanktionerne afspejle," siger han.

Det ventes ikke, at Microsoft vil anke milliard-bøden. Selskabet har nemlig tidligere erkendt, at det ikke har overholdt aftalen på grund af en 'teknisk fejl.'

Microsoft har tidligere erkendt at boksen med forskellige browser-valgmuligheder ikke er blevet vist til brugerne i perioden fra februar 2011 til juli 2012.

Læs også:

Her er Windows-brugernes frie browser-valg

Microsoft: Sådan gør vi med EU's browser-krav

Mega-bøde truer igen Microsoft

Anklage: Microsoft holder rivaler ude af markedet

Anklage: Så meget har Microsoft skadet Mozilla

Frit browser-valg gælder ikke for din tablet-pc

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S