Her er de bedste it-røverhistorier fra 1. april

Særligt de største it-virksomheder brillerede med velplacerede og velproducerede røverhistorier, der markerede årets 1. april. Her er et par af de største røverhistorier.

Artikel top billede

Google nye Treasure Mode til maps.google.com

Læs også:
Brugerbetaling på vej: NemID skal koste 1,7 kroner per login

Vanen tro er det ikke skortet på virksomhedernes aprilsnarrestreger.

Det blev blandt andet til drillerier hos de helt tunge it-giganterne.

Gennem flere år har Microsoft taget kampen op med Googles søgemaskine, og i går gik Microsoft skridtet videre, og lavede en komplet efterligning af Google på Bing.

Google selv gav den også fuld gas med flere yderst velproducerede løgne.

Her blev det muligt at gå på skattejagt via Google Maps motoren.

Virksomheden kunne også fortælle om Gmail Blue, der på helt forbløffende vis kan forandre farverne på din Gmail til blåt.

Læs også Computerworlds egen løgnehistorie her.

Microsoft klonede Google

Ved at indtaste søgeordet 'google' i Microsofts søgemaskine Bing, blev siden forvandlet til en decideret Google Klon.


Skærmbillede fra Bing.

Her blev Google gammelkendte casino-funktion 'Jeg prøver lykken' omdannet til 'Jeg føler mig forvirret'.

Google åbner for alle sluser

Hos Google gav flere afdelinger fuld gas på løgnehistorierne.

Her annoncerede virksomheden blandt andet Treasure Mode til Google Maps, der åbnede op for at gå på god gammeldags skattejagt.

Du kan stadig se Treasure Mode funktionen ved selvsyn, ved at gå til Google Maps, og konvertere standard kortet fra satellit til Tressure Mode.


Skærmbillede fra maps.google.com

Gmail - Nu med blå farve

Google præsenterede også virksomhedens e-mail flagskib i helt ny farve.

Det sker gennem en tilsyneladende troværdig og yderst velproduceret video.

Ifølge løgnehistorien har Google brugt seks år undervejs på at udvikle denne helt særlige funktion.

Læs også:
Brugerbetaling på vej: NemID skal koste 1,7 kroner per login

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job