TDC ramt af flere nedbrud på Sjælland

Opdateret klokken 15:05 Et TDC-nedbrud på Sjælland byder kunderne velkommen tilbage på arbejdspladsen efter påske. TDC har i eftermiddag fået overblik over skadens omfang.

Artikel top billede

Telegiganten TDC er, første arbejdsdag efter påsken, ramt af kabelnedbrud på Sjælland.

TDC oplyser, at der er konstateret kabelbrud på et transportnet til mobilmaster et sted mellem Albertslund og Ballerup, hvilket blev meldt til TDC ved halv ni-tiden i morges.

[size= 13px; word-spacing: 2px]Endnu er årsagen til bruddet ukendt, men mobilkunder i området kan opleve, at de ikke kan komme på mobilnetværket.[/size]

"En promille af vores mobilkunder er ramt af nedbruddet, men det er selvfølgelig kritisk for dem, det er gået ud over," forklarer Povl Damstedt Rasmussen, der er kommunikationsrådgiver ved TDC Erhverv.

Han kan endnu ikke sige noget konkret om et tidspunkt for fejlretning, men kunderne skal nok forvente "et par timer", inden alt kører normalt igen i dette område, hvor en stor del af Danmark it-forretninger er placeret.

Opdateret klokken 15:05: Fejlen er lokaliseret til at være to kabler, der er gravet over ved Hold-An Vej i Ballerup, og har ramt seks slutkunder i området samt et ukendt antal mobilkunder, som kan have oplevet mobilproblemer i området. 

Også Nordsjælland ramt

Computerworld har også været i kontakt med en TDC-kunde i Farum, der er ramt af et tilsyneladende andet nedbrud.

Efter nærmere undersøgelser viser det sig dog, at dette nedbrud på internetforbindelser og IP-telefoni er ramt af selvsamme nedbrud, der er konstateret mellem Albertslund og Ballerup. 

"Den berørte kunde i Farum er påvirket af, at vi har omlagt noget trafik fra det ramte kabel mellem Ballerup-Albertslund, og dermed kan noget data "forklumpe" sig i kablet," fortæller Povl Damstedt Rasmussen fra TDC Erhverv. 

Han kan dog ikke udtale sig om omfanget af berørte kunder, men blot konstatere, at denne fejl på bredbånd og IP-telefon meldt til TDC klokken 9.20.

Denne fejl er ikke sat i højeste alarm internt hos TDC.

Der er i skrivende stund ikke nogen tidshorisont på udbedringen af nedbruddene, men der er teknikkere ude for at foretage fejlmålinger.

"Når skadesstedet er lokaliseret, vil fejlretningstiden for kabelfejl normalt være fire til seks timer," skriver TDC på sin driftsinformations-side.

Opdateret klokken 15:05: TDC forventer, at alle i området vil have normal drift igen tidligst på aftenen.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S