TDC ramt af flere nedbrud på Sjælland

Opdateret klokken 15:05 Et TDC-nedbrud på Sjælland byder kunderne velkommen tilbage på arbejdspladsen efter påske. TDC har i eftermiddag fået overblik over skadens omfang.

Artikel top billede

Telegiganten TDC er, første arbejdsdag efter påsken, ramt af kabelnedbrud på Sjælland.

TDC oplyser, at der er konstateret kabelbrud på et transportnet til mobilmaster et sted mellem Albertslund og Ballerup, hvilket blev meldt til TDC ved halv ni-tiden i morges.

[size= 13px; word-spacing: 2px]Endnu er årsagen til bruddet ukendt, men mobilkunder i området kan opleve, at de ikke kan komme på mobilnetværket.[/size]

"En promille af vores mobilkunder er ramt af nedbruddet, men det er selvfølgelig kritisk for dem, det er gået ud over," forklarer Povl Damstedt Rasmussen, der er kommunikationsrådgiver ved TDC Erhverv.

Han kan endnu ikke sige noget konkret om et tidspunkt for fejlretning, men kunderne skal nok forvente "et par timer", inden alt kører normalt igen i dette område, hvor en stor del af Danmark it-forretninger er placeret.

Opdateret klokken 15:05: Fejlen er lokaliseret til at være to kabler, der er gravet over ved Hold-An Vej i Ballerup, og har ramt seks slutkunder i området samt et ukendt antal mobilkunder, som kan have oplevet mobilproblemer i området. 

Også Nordsjælland ramt

Computerworld har også været i kontakt med en TDC-kunde i Farum, der er ramt af et tilsyneladende andet nedbrud.

Efter nærmere undersøgelser viser det sig dog, at dette nedbrud på internetforbindelser og IP-telefoni er ramt af selvsamme nedbrud, der er konstateret mellem Albertslund og Ballerup. 

"Den berørte kunde i Farum er påvirket af, at vi har omlagt noget trafik fra det ramte kabel mellem Ballerup-Albertslund, og dermed kan noget data "forklumpe" sig i kablet," fortæller Povl Damstedt Rasmussen fra TDC Erhverv. 

Han kan dog ikke udtale sig om omfanget af berørte kunder, men blot konstatere, at denne fejl på bredbånd og IP-telefon meldt til TDC klokken 9.20.

Denne fejl er ikke sat i højeste alarm internt hos TDC.

Der er i skrivende stund ikke nogen tidshorisont på udbedringen af nedbruddene, men der er teknikkere ude for at foretage fejlmålinger.

"Når skadesstedet er lokaliseret, vil fejlretningstiden for kabelfejl normalt være fire til seks timer," skriver TDC på sin driftsinformations-side.

Opdateret klokken 15:05: TDC forventer, at alle i området vil have normal drift igen tidligst på aftenen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S