It-chefernes VDI-iver klinger af: Har kig på noget andet

Desktop virtualisering er ikke længere så interessant for it-beslutningstagerne, viser undersøgelse. Et beslægtet it-koncept kan tage over.

Artikel top billede

Læs også:

Desktop virtualisering: Er festen allerede forbi?

Interessen for VDI-løsninger er for nedadgående.

Det skriver Forresters infratstruktur-rådgiver, David Johnson i et blogindlæg.

Han henviser til, at Forresters årlige undersøgelse blandt amerikanske og europæiske it-beslutningstagere viser et fald i VDI-interessen fra fjerde kvartal 2011 til fjerde kvartal 2012.

På spørgsmålet, om firmaet planlægger at tage VDI/hostet desktop virtualisering i brug, er der sket et fald fra 33 procent til 24 procent hos dem, der har en interesse, men ingen konkrete planer.

Samtidig er der nu 37 procent af it-beslutningstagerne, der svarer, at de ingen interesse har - i 2011 var det kun 29 procent, der havde det svar.

Der er dog i 2012, som det også var tilfældet i 2011, otte procent, der planlægger at implementere VDI inden for de kommende 12 måneder.

Det nye VDI er på vej

David Johnson peger dog samtidig på, at flere af driverne for VDI er for opadgående - det drejer sig ikke mindst om mobilitet og bring your own device-tankegangen.

Det er også værd at bemærke, at de virksomheder, der er VDI-interesserede, ikke længere argumenterer med omkostnings-reduceringer, men derimod med ønsket om at kunne sikre fleksibilitet for medarbejderne.

"VDI giver mening, når det betyder, at it-afdelingen ikke skal bekymre sig om medarbejder-ejede enheder. Det giver mening, når det er en af flere måder, som it-afdelingen kan give fjern-adgang til systemer på fra enheder, der ikke stoles på, eller som ejes af medarbejdere," skriver David Johnson.

"Det giver mening, når medarbejdere kan gøre ting, som de ikke kunne gøre på nogen anden måde."

David Johnson mener derfor også, at et VDI-beslægtet koncept går en lys fremtid i møde.

Er dette fremtidens løsninger?

Forrester-rådgiveren vurderer, at det, man kan betegne som Desktops-as-a-Service (DaaS), vil vinde frem i de kommende år.

Den vurdering baseres blandt andet på, at den største barriere for klient-virtualisering i dag er, at virksomheden mangler de interne ressourcer og kompetencer, ligesom nogle peger på, at teknologierne ikke er modnet tilstrækkeligt.

"Men som vi ser det med andre cloud og SaaS-teknologier, så forsvinder disse bekymringer, når en leverandør allerede har ekspertisen og infrastrukturen, og servicen er let at anvende og til en fornuftig pris," skriver David Johnson i sit blogindlæg.

Sidste efterår interviewede Computerworld it-forhandlere som Atea og Axcess, der fortalte, at de kunne mærke den store efterspørgsel på virtuelle desktops (VDI).

"Vi oplever i rigtig stor stil, at hype-kurven for VDI er knækket," lød det blandt andet fra Atea.

Samtidig afviste VMwares teknologidirektør, Stephen Herrod, dog, at VDI-væksten skulle være slut.

"Jeg kan bare konstatere, at hos VMware vokser VDI-indtægterne støt," udtalte han.

Læs også:

Desktop virtualisering: Er festen allerede forbi?

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S