Dansk telekæmpe til ansatte: Flyt til Aalborg eller bliv fyret

Ansatte får valget mellem at flytte til Aalborg eller blive sagt op.

Artikel top billede

Læs også: Telenor i stor dansk fyringsrunde - skærer drastisk ned

For nylig meldte Telenor omfattende omstruktureringer ud i organisationen, der betyder afskedigelser af 138 folk foruden et farvel til 150 ved naturlig afgang.

Men for de 25 medarbejdere, der har siddet i teleselskabets netværksafdeling i København, er der også nye tider på vej.

Afdelingen lukkes, og hele netværksafdelingen samles i Aalborg.

Det betyder, at afdelingens 25 ansatte har fået valget mellem at flytte til Aalborg eller blive sagt op.

"Der er flere grunde til, at vi har valgt at samle alt på en lokation, men vi gør det primært for at sikre en bedre kvalitet, at blive mere effektive og sikre en bedre viden-overdragelse mellem de ansatte, så problemer kan løses meget hurtigere," forklarer Telenors netværksdirektør Richard Stigaard. 

Mange flytter med

Indtil videre har ikke færre end 12 Telenor-ansatte besluttet at rive teltpælene op og søge lykken i Nordjylland.

Det antal kommer bag på netværksdirektøren, erkender han. 

"Vi havde troet, at det var realistisk at få tre til fire ansatte med, så vi er superglade," siger Richard Stigaard. 

Han mener, at de spændende opgaver, der er forbundet med netværkssammenlægningen med Telia de næste to år, måske kan have været den afgørende faktor for en del af de omstillingsparate medarbejdere.

Lavere lønninger i Aalborg

At det var Aalborg-afdelingen, der bliver teleselskabets netværksbase, er der ifølge netværksdirektøren flere oplagte grunde til. Med cirka 150 ansatte var afdelingen i forvejen klart den største. 

"Folkene i Aalborg er selvfølgelig glade over, at de vandt, mens dem i København er knap så glade, men jeg tror, begge parter kunne forstå, at det ikke var hensigtsmæssigt at have afdelingerne spredt ud."

"Det blev Aalborg, fordi der sad flest folk her i forvejen, og fordi der ligger et godt universitet, der forsker meget i mobile netværk. Og så er lønningerne også lavere heroppe," lyder det fra Richard Stigaard, som fortæller, at de flyttede medarbejdere er blevet stillet en flyttebonus i udsigt.

Derudover får de i den første periode transportudgifterne dækket.

Han tilføjer, at ud af de 13 opsagte stillinger bliver en del forlænget indtil sommer for at sikre overdragelsen.  

Alle de 13 stillinger vil blive genbesat i Aalborg.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    IT-Forsyningen I/S

    It-arkitekt

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Salesforce Administrator & Application Specialist

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S