Dansk telekæmpe til ansatte: Flyt til Aalborg eller bliv fyret

Ansatte får valget mellem at flytte til Aalborg eller blive sagt op.

Artikel top billede

Læs også: Telenor i stor dansk fyringsrunde - skærer drastisk ned

For nylig meldte Telenor omfattende omstruktureringer ud i organisationen, der betyder afskedigelser af 138 folk foruden et farvel til 150 ved naturlig afgang.

Men for de 25 medarbejdere, der har siddet i teleselskabets netværksafdeling i København, er der også nye tider på vej.

Afdelingen lukkes, og hele netværksafdelingen samles i Aalborg.

Det betyder, at afdelingens 25 ansatte har fået valget mellem at flytte til Aalborg eller blive sagt op.

"Der er flere grunde til, at vi har valgt at samle alt på en lokation, men vi gør det primært for at sikre en bedre kvalitet, at blive mere effektive og sikre en bedre viden-overdragelse mellem de ansatte, så problemer kan løses meget hurtigere," forklarer Telenors netværksdirektør Richard Stigaard. 

Mange flytter med

Indtil videre har ikke færre end 12 Telenor-ansatte besluttet at rive teltpælene op og søge lykken i Nordjylland.

Det antal kommer bag på netværksdirektøren, erkender han. 

"Vi havde troet, at det var realistisk at få tre til fire ansatte med, så vi er superglade," siger Richard Stigaard. 

Han mener, at de spændende opgaver, der er forbundet med netværkssammenlægningen med Telia de næste to år, måske kan have været den afgørende faktor for en del af de omstillingsparate medarbejdere.

Lavere lønninger i Aalborg

At det var Aalborg-afdelingen, der bliver teleselskabets netværksbase, er der ifølge netværksdirektøren flere oplagte grunde til. Med cirka 150 ansatte var afdelingen i forvejen klart den største. 

"Folkene i Aalborg er selvfølgelig glade over, at de vandt, mens dem i København er knap så glade, men jeg tror, begge parter kunne forstå, at det ikke var hensigtsmæssigt at have afdelingerne spredt ud."

"Det blev Aalborg, fordi der sad flest folk her i forvejen, og fordi der ligger et godt universitet, der forsker meget i mobile netværk. Og så er lønningerne også lavere heroppe," lyder det fra Richard Stigaard, som fortæller, at de flyttede medarbejdere er blevet stillet en flyttebonus i udsigt.

Derudover får de i den første periode transportudgifterne dækket.

Han tilføjer, at ud af de 13 opsagte stillinger bliver en del forlænget indtil sommer for at sikre overdragelsen.  

Alle de 13 stillinger vil blive genbesat i Aalborg.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS