Antenne-tvang i Danmark to år endnu

Regeringen spænder ben: Frit valg af tv-udbyder har alligevel lange udsigter for mange danskere.

Artikel top billede

Læs også:

Efter retssags-trussel - snart kan du selv vælge tv-udbyder

Antenneboss: Fiberbranchen puster problemet med antenne-tvang op

For nylig kunne Computerworld fortælle, at der var udsigt til, at tilslutningspligten til antenneforeninger blev afskaffet allerede til januar næste år.

Det skyldtes et ændringsforslag, der skulle fremrykke ophævelsesdatoen fra 1. april 2015 til januar næste år.

Det kommer efter fem års snak om at afskaffe tilslutningspligten, der tvinger borgere visse steder til at støtte den lokale antenneforening. 

Afskaffelsen er blevet yderligere presserende, da EU truer med en traktatbrudssag. Læs mere om det her.

Spænder ben

Men regeringen spænder nu ben for den fremrykkede dato, og det vækker vrede hos Venstre, der fremsatte ændringsforslaget.

"Tilslutningspligten begrænser danske familiers mulighed for frit at kunne vælge de tv-kanaler, de ønsker at se og betale for. Regeringens nej i Folketingssalen står i skærende kontrast til deres tidligere meldinger om, at de støtter frit valg på tv-området."

"Det er til skade for både konkurrencen og forbrugernes valgfrihed, og det er mærkværdigt, at regeringen ikke vil være med til at ophæve pligten hurtigt," udtaler Ellen Trane Nørby, medieordfører for Venstre i en pressemeddelelse.

Beregninger fra fiberselskabernes interesseorganisation Dansk Energi viser, at tilslutningspligten berører cirka 300.000 danske husstande, mens antenneforeningen FDA mener, at omfanget er langt mindre, omkring 16.000, da de fleste antenneforeninger ifølge FDA frivilligt har ophævet pligten.

Den udmelding giver Ellen Trane Nørby dog ikke meget for.

"Hvis FDA mener, at det vedrører så få, så er der jo ikke noget argument for ikke at støtte et frit valg allerede i morgen, selvfølgelig på nær de antenneforeninger med gæld, hvor en overgangsordning er nødvendig. Det drejer sig nok om, at Dansk Energis tal er mere korrekte," lyder det fra Ellen Trane Nørby.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job