Antenne-tvang i Danmark to år endnu

Regeringen spænder ben: Frit valg af tv-udbyder har alligevel lange udsigter for mange danskere.

Artikel top billede

Læs også:

Efter retssags-trussel - snart kan du selv vælge tv-udbyder

Antenneboss: Fiberbranchen puster problemet med antenne-tvang op

For nylig kunne Computerworld fortælle, at der var udsigt til, at tilslutningspligten til antenneforeninger blev afskaffet allerede til januar næste år.

Det skyldtes et ændringsforslag, der skulle fremrykke ophævelsesdatoen fra 1. april 2015 til januar næste år.

Det kommer efter fem års snak om at afskaffe tilslutningspligten, der tvinger borgere visse steder til at støtte den lokale antenneforening. 

Afskaffelsen er blevet yderligere presserende, da EU truer med en traktatbrudssag. Læs mere om det her.

Spænder ben

Men regeringen spænder nu ben for den fremrykkede dato, og det vækker vrede hos Venstre, der fremsatte ændringsforslaget.

"Tilslutningspligten begrænser danske familiers mulighed for frit at kunne vælge de tv-kanaler, de ønsker at se og betale for. Regeringens nej i Folketingssalen står i skærende kontrast til deres tidligere meldinger om, at de støtter frit valg på tv-området."

"Det er til skade for både konkurrencen og forbrugernes valgfrihed, og det er mærkværdigt, at regeringen ikke vil være med til at ophæve pligten hurtigt," udtaler Ellen Trane Nørby, medieordfører for Venstre i en pressemeddelelse.

Beregninger fra fiberselskabernes interesseorganisation Dansk Energi viser, at tilslutningspligten berører cirka 300.000 danske husstande, mens antenneforeningen FDA mener, at omfanget er langt mindre, omkring 16.000, da de fleste antenneforeninger ifølge FDA frivilligt har ophævet pligten.

Den udmelding giver Ellen Trane Nørby dog ikke meget for.

"Hvis FDA mener, at det vedrører så få, så er der jo ikke noget argument for ikke at støtte et frit valg allerede i morgen, selvfølgelig på nær de antenneforeninger med gæld, hvor en overgangsordning er nødvendig. Det drejer sig nok om, at Dansk Energis tal er mere korrekte," lyder det fra Ellen Trane Nørby.

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job