Antenne-tvang i Danmark to år endnu

Regeringen spænder ben: Frit valg af tv-udbyder har alligevel lange udsigter for mange danskere.

Artikel top billede

Læs også:

Efter retssags-trussel - snart kan du selv vælge tv-udbyder

Antenneboss: Fiberbranchen puster problemet med antenne-tvang op

For nylig kunne Computerworld fortælle, at der var udsigt til, at tilslutningspligten til antenneforeninger blev afskaffet allerede til januar næste år.

Det skyldtes et ændringsforslag, der skulle fremrykke ophævelsesdatoen fra 1. april 2015 til januar næste år.

Det kommer efter fem års snak om at afskaffe tilslutningspligten, der tvinger borgere visse steder til at støtte den lokale antenneforening. 

Afskaffelsen er blevet yderligere presserende, da EU truer med en traktatbrudssag. Læs mere om det her.

Spænder ben

Men regeringen spænder nu ben for den fremrykkede dato, og det vækker vrede hos Venstre, der fremsatte ændringsforslaget.

"Tilslutningspligten begrænser danske familiers mulighed for frit at kunne vælge de tv-kanaler, de ønsker at se og betale for. Regeringens nej i Folketingssalen står i skærende kontrast til deres tidligere meldinger om, at de støtter frit valg på tv-området."

"Det er til skade for både konkurrencen og forbrugernes valgfrihed, og det er mærkværdigt, at regeringen ikke vil være med til at ophæve pligten hurtigt," udtaler Ellen Trane Nørby, medieordfører for Venstre i en pressemeddelelse.

Beregninger fra fiberselskabernes interesseorganisation Dansk Energi viser, at tilslutningspligten berører cirka 300.000 danske husstande, mens antenneforeningen FDA mener, at omfanget er langt mindre, omkring 16.000, da de fleste antenneforeninger ifølge FDA frivilligt har ophævet pligten.

Den udmelding giver Ellen Trane Nørby dog ikke meget for.

"Hvis FDA mener, at det vedrører så få, så er der jo ikke noget argument for ikke at støtte et frit valg allerede i morgen, selvfølgelig på nær de antenneforeninger med gæld, hvor en overgangsordning er nødvendig. Det drejer sig nok om, at Dansk Energis tal er mere korrekte," lyder det fra Ellen Trane Nørby.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S