iPhonen har peaket - og det bliver aldrig det samme igen

Apples iPhone har rundet toppen. Nu kommer det til at blive hverdag igen, mener analytiker. Se her, hvordan det hænger sammen.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Profitabiliteten på smartphone-markedet har nået sit højdepunkt.

Herfra vil det begynde at gå nedad, og det vil ikke mindst kunne mærkes, når Apple fremover skal prisfastsætte de kommende versioner af iPhone.

Sådan lyder det fra mobileksperten Peter Misek.

Årsagerne til pris-presset er ifølge ham, at markedet begynder at blive mættet samt at de forskellige high-end smartphones er meget ens.

Nedadgående pres

Det kan være med til at sætte et nedadgående pres på priserne for de næste iPhone-modeller, siger han.

I et notat skriver han, at omkring to tredjedele af verdens mobil-brugere i dag har mulighed for at købe en iPhone. Og Apple har ambitioner om at udvide dette antal.

Han mener imidlertid, at Apples ellers omhyggeligt plejede image er begyndt at vise alderstegn. Eksempelvis har Samsung nu samme rating på kundetilfredshed som Apple.

Peter Misek siger, at den næste iPhone er nødt til at være billigere, hvis den skal blive det salgshit, som Apple håber på.

"Forbrugernes budgetter i de udviklings-lande, hvor smartphone-væksten vil finde sted, er langt mindre end i de udviklede lande. Og der er hård konkurrence fra low-end rivaler som Huawei, ZTE, Coolpad og Xiaomi i især Indien og Kina," skriver han.

Overordnet mener han, at iPhonens profitabilitet vil falde i 2013, mens 2012 vil stå som det indtjeningsmæssige højdepunkt for iPhonen.

Peter Misek vurderer, at profitabiliteten kan stige igen i 2014, men at den næppe vil nå samme højder som i 2012.

Læs også:

Stortest: Er Microsoft, Google eller Apple bedst?

Efter Steve Jobs er Apples innovation gået helt i stå

Derfor går dine it-produkter så hurtigt i stykker

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision