Windows-brugere holder fast i oldgammelt system: Vil ikke sige farvel

Microsoft vil videre. Men folk vil ikke sige farvel til Microsoft-system, der snart har 12 års fødselsdag.

Artikel top billede

En tredjedel af alle Windows-brugere ser ud til at blive ramt, når Microsoft om et år stopper helt med at udsende sikkerhedsopdateringer til Windows XP. Det sker 8. april 2014.

Der har tidligere været en del furore om udløbsdatoen, der ikke afliver XP, men alene betyder, at Microsoft indstiller udviklings- og opgraderingsarbejdet af systemet. Det kan du læse mere om her.

Nedgangen i antallet af brugere af Windows XP er faldet markant, og det tegner til, at millioner af Windows-brugere vil blive ramt, når XP skal sendes på pension om et år.

Således viser tal fra webanalyse-firmaet Net Applications, at det ellers støtte fald i antallet af Windows XP-bruger stort set stoppede omkring årsskiftet.

Brat opbremsning

I de seneste tre måneder er Windows XP's brugerandel således kun faldet med gennemsnitlig 0,12 procent om måneden.

I de 12 foregående måneder var det gennemsnitlige fald 0,68 procent om måneden. I de 12 måneder før det, var det gennemsnitlige fald 0,83 procent om måneden.

Holder opbremsningsraten nogenlunde det nuværende niveau i det næste år, vil omkring hver tredje Microsoft-baseret computer være udstyret med Windows XP, når udløbsdatoen rammes.

Det er væsentligt flere end både Microsoft og analysehusene har forventet. De har hidtil estimeret, at mellem 10 procent og 20 procent af computere anvendt i erhvervslivet vil køre på XP til april næste år.

Microsofts CFO, Peter Klein, har tidligere meddelt, at 60 procent af virksomhederne i dag kører med Windows 7.

Og da kun ganske få virksomheder kører med det udskældte Vista, tyder alt dermed på, at små 40 procent af de Microsoft-baserede virksomheder i dag i en eller anden udstrækning har XP som styresystem.

Når udløbsdatoen rammes til april 2014, er det 12 år og fem måneder siden, at XP så dagens lys.

Dermed bliver XP det længst-levende styresystem fra Microsoft, idet det hidtil ældste var Windows NT, der blev 11 år og fem måneder, før Microsoft stoppede med at udsende gratis sikkerhedsopdateringer til det.

Du kan få overblikket over den vilde udvikling, som Windows har gennemgået gennem årene her.

Læs også:

10 gratis værktøjer til den professionelle Windows-bruger

Se Windows' vilde forandring gennem tiderne

Fem dage med Windows 8: Hit eller flop?

Uenighed om XP: Skal supporten leve videre eller ej?

Medie: Derfor er Microsoft på vej ind i en dyb krise

Denne feature i Windows 8 skræmmer brugerne væk

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job