Windows-brugere holder fast i oldgammelt system: Vil ikke sige farvel

Microsoft vil videre. Men folk vil ikke sige farvel til Microsoft-system, der snart har 12 års fødselsdag.

Artikel top billede

En tredjedel af alle Windows-brugere ser ud til at blive ramt, når Microsoft om et år stopper helt med at udsende sikkerhedsopdateringer til Windows XP. Det sker 8. april 2014.

Der har tidligere været en del furore om udløbsdatoen, der ikke afliver XP, men alene betyder, at Microsoft indstiller udviklings- og opgraderingsarbejdet af systemet. Det kan du læse mere om her.

Nedgangen i antallet af brugere af Windows XP er faldet markant, og det tegner til, at millioner af Windows-brugere vil blive ramt, når XP skal sendes på pension om et år.

Således viser tal fra webanalyse-firmaet Net Applications, at det ellers støtte fald i antallet af Windows XP-bruger stort set stoppede omkring årsskiftet.

Brat opbremsning

I de seneste tre måneder er Windows XP's brugerandel således kun faldet med gennemsnitlig 0,12 procent om måneden.

I de 12 foregående måneder var det gennemsnitlige fald 0,68 procent om måneden. I de 12 måneder før det, var det gennemsnitlige fald 0,83 procent om måneden.

Holder opbremsningsraten nogenlunde det nuværende niveau i det næste år, vil omkring hver tredje Microsoft-baseret computer være udstyret med Windows XP, når udløbsdatoen rammes.

Det er væsentligt flere end både Microsoft og analysehusene har forventet. De har hidtil estimeret, at mellem 10 procent og 20 procent af computere anvendt i erhvervslivet vil køre på XP til april næste år.

Microsofts CFO, Peter Klein, har tidligere meddelt, at 60 procent af virksomhederne i dag kører med Windows 7.

Og da kun ganske få virksomheder kører med det udskældte Vista, tyder alt dermed på, at små 40 procent af de Microsoft-baserede virksomheder i dag i en eller anden udstrækning har XP som styresystem.

Når udløbsdatoen rammes til april 2014, er det 12 år og fem måneder siden, at XP så dagens lys.

Dermed bliver XP det længst-levende styresystem fra Microsoft, idet det hidtil ældste var Windows NT, der blev 11 år og fem måneder, før Microsoft stoppede med at udsende gratis sikkerhedsopdateringer til det.

Du kan få overblikket over den vilde udvikling, som Windows har gennemgået gennem årene her.

Læs også:

10 gratis værktøjer til den professionelle Windows-bruger

Se Windows' vilde forandring gennem tiderne

Fem dage med Windows 8: Hit eller flop?

Uenighed om XP: Skal supporten leve videre eller ej?

Medie: Derfor er Microsoft på vej ind i en dyb krise

Denne feature i Windows 8 skræmmer brugerne væk

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S