Evner i dette programmeringssprog udløser den højeste løn

Se hvor meget udviklere indenfor forskellige programmeringssprog tjener i gennemsnit.

Artikel top billede

Læs også:

Her er verdens 10 mest populære programmeringssprog

Heftig udvikler-debat: Performer C++ virkelig bedst?

Hvis du skal eller vil arbejde i Silicon Valley som programmør, bør du vælge Java - hvis du vel og mærke vil have flest nuller på lønchecken.

Således fik man som Silicon Valley-udvikler en gennemsnitlig løn på omkring 710.000 kroner om året i 2012, hvis man var specialiseret indenfor Java. 

Nederst på lønspekteret i forhold til kodespecialitet finder vi PHP. Her vil du som Silicon Valley-udvikler få omkring 620.000 kroner om året. 

Det viser en ny undersøgelse fra den tekniske rekrutteringsvirksomhed Riviera Parners. Resultaterne bygger primært på data fra elite- og opstartsvirksomheder i Silicon Valley og jobdata fra mere end 150 udviklere.

Går godt for udviklerne

Den samlede gennemsnitsløn for en udvikler i den amerikanske it-dal var i 2012 på omkring 690.000 kroner, hvilket er omkring 25.000 kroner mere end i 2011. 

Undersøgelse har også set på, hvilke udviklings-stillinger, der giver den højeste gennemsnitsløn. Her vil det bedst kunne svare sig at være ansat som database-udvikler, hvilket vil give omkring 757.000 kroner om året. 

Modsat er det mindre attraktivt, i forhold til løn, at være ansat som front end-udvikler, hvilket vil give omkring 634.000 kroner i gennemsnit om året. 

Der blev også set på kønsfordelingen. Her viste det sig, at der blandt udviklerne var 86 procent mænd og 14 procent kvinder. 

Samlet opgørelse

Her er den samlede opgørelse fra de fem kodespecialiseringer i forhold til den gennemsnitlige løn: 

1) Java - 710.640 kroner om året
2) Ruby - 705,420 kroner om året
3) Python - 684,520 kroner om året
4) Javascript - 627,620 kroner om året
5) PHP - 619,490 kroner om året. 

Du kan læse mere på rekrutteringvirksomhedens hjemmeside.

Læs også: 
Løntjek: Får du for lidt i løn?

Kendt it-iværksætter: Du skal ned i løn

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S