Kært eje: Så afhængig er du blevet af din mobiltelefon

Mobilen er blevet fast inventar i hverdagsudrustningen af en dansker. Se her, hvor afhængige vi er blevet af telefonen.

Artikel top billede

Læs også:
Test: Sonys Xperia Z er flot, fed og fedtet - her er dommen

Samsung på vej med 'smartwatch' - mix af smartphone og ur

Danskerne har taget mobilen til sig i sådan en grad, at der nærmest er blevet tale om en legemsdel.

Det viser en ny undersøgelse fra sikkerhedsfirmaet Norton, der har til formål at afdække mobilvanerne i verden.

I rapporten kan man læse, at en stor del af europæerne nu håndterer deres arbejdsliv, sociale- og online-liv gennem deres mobile enheder.

Den konklusion er nok ikke overraskende for Computerworlds læsere, men tilknytningen til de små ringeapparater har udviklet sig til noget nær narkomani.

Norton fandt således ud af, at lige godt en fjerdedel af de adspurgte oplyste, at mobilen ville være en af de to personlige genstande, som de ville redde, hvis deres hus brændte.

Vi er afhængige

Over en tredjedel af danskerne fortæller, at de er 'afhængige' af deres mobile enheder og aldrig vil give afkald på dem.

Og næsten 70 procent ville aldrig sælge deres mobiltelefon, uanset hvad de måtte blive budt for den.

"Folk er blevet mere og mere afhængige af deres mobile enheder til at navigere, dele, socialisere og handle i en verden, der i dag er konstant forbundet," siger Marie-Louise Wegener, sikkerhedsekspert hos Norton by Symantec i Danmark om resultatet.

Her er det mest mobil-afhængige folkefærd

Selv om befolkningen i kongeriget er glade for mobilos, ligger vi stadig langt fra inderne, som er tættest knyttet til deres mobile enheder.

I Indien er tallet af 'afhængige' således helt oppe på 68 procent.

I Holland er forholdet noget mere afslappet. Landet ligger således i bunden af afhængigheds-barometeret.

I det flade landbrugsland angiver 21 procent af indbyggerne, at de føler sig afhængige af mobilen.

Pc-producenterne skal dog ikke lukke butikkerne helt endnu. Mobilerne kan nemlig ikke erstatte computeren helt.

Syv ud af ti danskere vil således ikke give afkald på deres computer, uanset hvor avanceret deres mobile enhed er.

Læs også:
Test: Sonys Xperia Z er flot, fed og fedtet - her er dommen

Samsung på vej med 'smartwatch' - mix af smartphone og ur

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Politiets Efterretningstjeneste

IT-løsningsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S