Kært eje: Så afhængig er du blevet af din mobiltelefon

Mobilen er blevet fast inventar i hverdagsudrustningen af en dansker. Se her, hvor afhængige vi er blevet af telefonen.

Artikel top billede

Læs også:
Test: Sonys Xperia Z er flot, fed og fedtet - her er dommen

Samsung på vej med 'smartwatch' - mix af smartphone og ur

Danskerne har taget mobilen til sig i sådan en grad, at der nærmest er blevet tale om en legemsdel.

Det viser en ny undersøgelse fra sikkerhedsfirmaet Norton, der har til formål at afdække mobilvanerne i verden.

I rapporten kan man læse, at en stor del af europæerne nu håndterer deres arbejdsliv, sociale- og online-liv gennem deres mobile enheder.

Den konklusion er nok ikke overraskende for Computerworlds læsere, men tilknytningen til de små ringeapparater har udviklet sig til noget nær narkomani.

Norton fandt således ud af, at lige godt en fjerdedel af de adspurgte oplyste, at mobilen ville være en af de to personlige genstande, som de ville redde, hvis deres hus brændte.

Vi er afhængige

Over en tredjedel af danskerne fortæller, at de er 'afhængige' af deres mobile enheder og aldrig vil give afkald på dem.

Og næsten 70 procent ville aldrig sælge deres mobiltelefon, uanset hvad de måtte blive budt for den.

"Folk er blevet mere og mere afhængige af deres mobile enheder til at navigere, dele, socialisere og handle i en verden, der i dag er konstant forbundet," siger Marie-Louise Wegener, sikkerhedsekspert hos Norton by Symantec i Danmark om resultatet.

Her er det mest mobil-afhængige folkefærd

Selv om befolkningen i kongeriget er glade for mobilos, ligger vi stadig langt fra inderne, som er tættest knyttet til deres mobile enheder.

I Indien er tallet af 'afhængige' således helt oppe på 68 procent.

I Holland er forholdet noget mere afslappet. Landet ligger således i bunden af afhængigheds-barometeret.

I det flade landbrugsland angiver 21 procent af indbyggerne, at de føler sig afhængige af mobilen.

Pc-producenterne skal dog ikke lukke butikkerne helt endnu. Mobilerne kan nemlig ikke erstatte computeren helt.

Syv ud af ti danskere vil således ikke give afkald på deres computer, uanset hvor avanceret deres mobile enhed er.

Læs også:
Test: Sonys Xperia Z er flot, fed og fedtet - her er dommen

Samsung på vej med 'smartwatch' - mix af smartphone og ur

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S