Pc'ens nedtur er først lige begyndt: Sådan ser fremtiden ud

Den traditionelle bærbare og stationære pc er ramt af en voldsom deroute - og denne type produkter går en endnu hårdere tid i møde.

Artikel top billede

Læs også:

Nye tider: Derfor er en pc ikke længere en pc

Derfor vil tablet-pc'en ændre alt ved dit it-forbrug

Tablet-pc'erne er på fremmarch, og det går i i stigende grad ud over de traditionelle pc'er, bærbare som stationære.

At tablet-pc'er ændrer meget ved vores it-forbrug, har efterhånden været tydeligt i nogle år, ligesom en personlig computer i det hele taget ikke er, hvad den har været.

Nu ses udviklingen imidlertid også sort på hvidt i Gartners seneste statistik over, hvilke typer devices, forbrugerne efterspørger.

Mens antallet af pc'er, tablets og mobiltelefoner, der sendes afsted fra producenterne, samlet set vil stige ni procent fra 2012 til 2013, så dækker det tal over, at nogle produkt-kategorier nupper kunder fra andre.

Pc'ens deroute

Konkret ventes markedet for traditionelle stationære og bærbare pc'er at opleve et fald på 7,6 procent i 2013 i forhold til sidste år. 

Til sammenligning ventes antallet af tablets at stige med hele 69,8 procent fra 2012 til 2013.

Det skyldes blandt andet de stadig lavere priser på denne typer produkter, hvilket betyder, at forbrugere i stadig flere lande kan være med på tablet-holdet.

Allerede næste år vil der i følge Gartner blive sendt næsten lige så mange tablet-pc'er på markedet som traditionelle pc'er, og at dømme ud fra opgørelsen er det kun begyndelsen på tablet-pc'ernes tidsalder.

Også markedet for mobiltelefoner og smartphones fortsætter væksten, vurderer Gartner.

Den moderne pc

Med til historien om markedsudviklingen hører naturligvis, at tablet'er i dag i stigende grad anvendes til klassiske computer-opgaver også.

Eksempelvis er coveret til Microsofts Surface-tablet et tastatur, så maskinen langt hen ad vejen kan det samme som - og mere end - en almindelig bærbar computer i klassisk forstand.

Samtidig er mange af de bærbare computere, der i dag sendes på markedet, født med touchskærm.

Dette billede er en klar årsag til, at Microsoft har lanceret Windows RT/8, der forsøger at favne på de fremadstormende tablets, men også de mere traditionelle pc'er - og de moderne bud på disse. 

Her er Gartners nye markedsopgørelse:

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland