Pc'ens nedtur er først lige begyndt: Sådan ser fremtiden ud

Den traditionelle bærbare og stationære pc er ramt af en voldsom deroute - og denne type produkter går en endnu hårdere tid i møde.

Artikel top billede

Læs også:

Nye tider: Derfor er en pc ikke længere en pc

Derfor vil tablet-pc'en ændre alt ved dit it-forbrug

Tablet-pc'erne er på fremmarch, og det går i i stigende grad ud over de traditionelle pc'er, bærbare som stationære.

At tablet-pc'er ændrer meget ved vores it-forbrug, har efterhånden været tydeligt i nogle år, ligesom en personlig computer i det hele taget ikke er, hvad den har været.

Nu ses udviklingen imidlertid også sort på hvidt i Gartners seneste statistik over, hvilke typer devices, forbrugerne efterspørger.

Mens antallet af pc'er, tablets og mobiltelefoner, der sendes afsted fra producenterne, samlet set vil stige ni procent fra 2012 til 2013, så dækker det tal over, at nogle produkt-kategorier nupper kunder fra andre.

Pc'ens deroute

Konkret ventes markedet for traditionelle stationære og bærbare pc'er at opleve et fald på 7,6 procent i 2013 i forhold til sidste år. 

Til sammenligning ventes antallet af tablets at stige med hele 69,8 procent fra 2012 til 2013.

Det skyldes blandt andet de stadig lavere priser på denne typer produkter, hvilket betyder, at forbrugere i stadig flere lande kan være med på tablet-holdet.

Allerede næste år vil der i følge Gartner blive sendt næsten lige så mange tablet-pc'er på markedet som traditionelle pc'er, og at dømme ud fra opgørelsen er det kun begyndelsen på tablet-pc'ernes tidsalder.

Også markedet for mobiltelefoner og smartphones fortsætter væksten, vurderer Gartner.

Den moderne pc

Med til historien om markedsudviklingen hører naturligvis, at tablet'er i dag i stigende grad anvendes til klassiske computer-opgaver også.

Eksempelvis er coveret til Microsofts Surface-tablet et tastatur, så maskinen langt hen ad vejen kan det samme som - og mere end - en almindelig bærbar computer i klassisk forstand.

Samtidig er mange af de bærbare computere, der i dag sendes på markedet, født med touchskærm.

Dette billede er en klar årsag til, at Microsoft har lanceret Windows RT/8, der forsøger at favne på de fremadstormende tablets, men også de mere traditionelle pc'er - og de moderne bud på disse. 

Her er Gartners nye markedsopgørelse:

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job