Gigantisk datalæk: Her er de værste skatte-svindlere

En kæmpe international finansskandale er under opsejling, efter tusindvis af prominente navne fra forskellige politiske, royale og business-cirkler er afsløret i at have penge gemt væk i skattely.

Artikel top billede

(Foto: CIO US)

Da whistleblower-organisationen Wikileaks i 2010 afslørede tusindevis af ambassade-korrespondancer fra hele verden, var der ramaskrig over offentliggørelsen af det stærkt politiske indhold i de mange mails.

Nu er et endnu større informationslæk på to millioner mails dukket op til overfladen. Og også denne gang er der lagt i kakkelovnen til en verdensomspændende skandale.

Sagen drejer sig om to millioner mails, der indeholder millionvis af konto-oplysninger på tusindvis af navngivne personer med penge i skattely.

Bag lækket står Konsortiet for Undersøgende Journalistik i Washington sammen med en række medier fra hele verden.

Blandt de mange navngivne personer, der tilsammen har omkring 185.000 milliarder kroner gemt væk i internationale skattely, er der flere prominente navne på den internationale politiske scene, som åbenbart har haft penge gemt væk i banker på steder som Cayman Island og især på De Britiske Jomfruøer.

Det skriver The Guardian, som også har medvirket til datalæk-projektet.

Politikere på glatis

Chefen for det franske skattevæsen gennem 20 år og nær ven til præsident Francois Hollande, Jean-Jacques Augier, er grebet i at have løjet utallige gange om en schweizisk bankkonto.

Også Mongoliets tidligere finansminister er muligvis færdig i politik ovenpå lækket, der kæder ham sammen med selskaber, der har konti på De Britiske Jomfruøer.

Politiken.dk skriver, at også Georgiens ministerpræsident har offshore-interesser på De Britiske Jomfruøer, mens Aserbajdsjans præsident, Ilham Alijev, åbenbart har haft forbindelse til en forretningsmand, der har fået en del frugtbare kontrakter med regeringen, hvorefter der er dukket selskaber op med navnene på præsidentens døtre på De Britiske Jomfruøer. 

Den danske netavis nævner, at også prominente politikere, royale og forretningsfolk fra Spanien, Storbritannien, USA og Canada og efterkommere af Filippinernes præsidentpar Ferdinand og Imelda Marcos er nævnt i dokumenterne om skattely, som ellers normalt er omgærdet af den største tavshed.

Ifølge The Guardian forventes det, at den britiske premierminister James Cameron på junis G8-topmøde vil forsøge at håndtere situationen med, at rigmænd undgår beskatning på de britiske øer, mens hjemlandets egne borgere må slippe pund i milliardvis til the taxman.

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network