Sådan superoptimerer du virksomhedens applikationer

Det er en god idé med en grundig forårsrengøring i virksomhedens applikations-portefølje. Her er et bud på, hvordan du kan gribe arbejdet an.

Artikel top billede

(Foto: Google)

Læs også:

Derfor skal du muge grundigt ud i dine applikationer

Har du styr på dine licenser? Få overblikket her

Hved du, hvor mange applikationer, der kører i den organisation, du er en del af?

Ved du, hvor mange af applikationerne, der er forældede i forhold til forretningsstrategien, eller hvor mange der med fordel kan kobles sammen med andre applikationer?

Og har du nogen idé om, hvor stor en del af applikationerne, der bare er levn fra fortiden i it-miljøet, men slet ikke bruges længere - heller ikke selvom du måske fortsat betaler licensen?

Rigtig mange organisationer kan med fordel gå applikations-porteføljen efter i sømmene, så overflødige og forældede applikationer kan fjernes eller moderniseres.

Desværre er det langt fra alle it-afdelinger, der slipper lige godt fra den øvelse, skriver Forrester-analytiker Alan Mac Neela i et blogindlæg.

"Jeg tror, at den vigtigste forskel mellem en succesfuld og mindre succesfuld rationalisering er den rækkefølge, organisationen griber det an på."

Konkret mener Alan Mac Neela, at man for at få det optimale ud af applikations-rationaliseringen skal følge en køreplan, som ser nogenlunde således ud:

- Find ud af hvilke drivere, der er for forandringer i forretningen.

- Definer karakteristika for applikations-porteføljen, der vil kunne realisere disse forandringer i forretningen.

- Lav et program inddelt i faser, som vil føre til til de nødvendige ændringer i porteføljen.

- Vedtag en række projekter, der realiserer de funktionsmæssige, tekniske og procesmæssige forandringer.

Derfor er det lettere sagt end gjort?

"Men der er naturligvis mere i det end det. Mange organisationer er ikke klar til de ændringer, der følger med applikations-rationalisering og fejler i forhold til at tage nye processer eller måder at arbejde på til sig," skriver Alan Mac Neela.

Han mener, at for mange fokuserer for meget på at reducere antallet af applikationer i stedet for i højere grad at se på, hvilket forretnings-resultat, man kan opnå med en rationaliserings-proces.

"Jeg tror, at evnen til systematisk at rationalisere og simplificere applikations-porteføljer vil blive en nøgle i forhold til at differentiere sig konkurrencemæssigt. Rationalisering vil give et klart indblik i koblingen mellem ændringer i teknologi-porteføljen og forretnings-mål," skriver Forrester-rådgiveren.

Læs også:

Derfor skal du muge grundigt ud i dine applikationer

Har du styr på dine licenser? Få overblikket her

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S