Der investeres flere penge i it - men ikke i it-afdelingen

It-afdelingerne går bag af dansen og lader andre forretningsenheder styre it-innovationen. Det kan kan give store problemer.

Artikel top billede

Alt for ofte er it-afdelingen ikke nok oppe på dupperne i forhold til at forretningens ønske om at differentiere sig og innovere ved hjælp af ny teknologi.

Sådan skriver Forrester-rådgiver Brian Hopkins i et blogindlæg.

"Mange arkitekter og teknologi-ledere tager en tilbageholdende tilgang til at introducere ny, 'bleeding edge'-teknologi, fordi de befinder sig i en meget konservativ branche, der ikke ændrer sig ret meget."

Brian Hopkins blogindlæg tager udgangspunkt i en undersøgelse, hvor 1.000 virksomhedsledere i USA og Europa er blevet spurgt til deres planlagte investeringer i teknologi-medarbejdere, der ikke er en del af selve it-afdelingen.

Her er der markant færre virksomheder i 2012 end i 2011, der forventer et fald i investeringerne, og en klar stigning i virksomheder, der forventer øgede investeringer på mere end 10 procent.

It-afdelingen mister kontrollen

Det fortæller, at der skam finder masser af investeringer i ny teknologi og teknologi-kompetencer sted, men at det bare ikke nødvendigvis er noget, it-direktøren og it-afdelingen står for.

I stedet finder investeringerne sted andre steder i organisationen.

"Det er ikke sandsynligt, at dette vil ændre sig i den nærmeste fremtid, så det udgør en stor udfordring for CIO'er og deres teams," lyder det fra Brian Hopkins.

Samme trend ses også her i Danmark, fortalte Olav Frølich, partner og rådgiver i Devoteam, for nylig til Computerworld.

"Faktisk ser vi, at en del beslutninger slet ikke bliver truffet af it-cheferne," sagde han. Sat på spidsen har de seneste års massive cloud-fokus betydet, at it-chefen ikke længere bestemmer over, hvilke løsninger, der tages i brug i virksomheden.

"I gamle dage var forretningen afhængig af, at det skulle køre på det fysiske servere. Da havde man kontrollen med it, men i dag har man ikke den samme fysiske kontrol med, hvad der bliver anskaffet."

Brian Hopkins fra Forrester mener, at it-arkitekterne i stigende grad vil komme til at spille en nøglerolle, fordi det er nødvendigt, at man kobler forretningsinnovation med en dyb forståelse af mulighederne og begrænsningerne med kompleks ny teknologi.

Sådan skal it-afdelingen gribe det an

Konkret lyder rådet derfor, at man som it-afdeling skal skabe tillid i forhold til de forretningsenheder, der innoverer ved hjælp af ny it og opbygger det, man kalder skygge-it.

"Hjælp dem med at tilfredsstille brændende behov og kom med svar på deres problemer," skriver Brian Hopkins.

Samme råd havde Devoteams Olav Frølich for nylig i en artikel på Computerworld.

Han pegede på, at det ikke er uproblematisk, når alle mulige afdelinger i virksomheden begynder at træffe egne it-beslutninger.

"Hvis man laver en beslutning hen over hovedet på ens it-afdeling, glemmer man måske at tænke hele vejen rundt om ens behov."

"Der kommer lynhurtigt et behov for, at man skal have integration mellem det eksterne system og det, man har stående i kælderen."

Han mener, at man som it-chef skal forholde sig til den nye verden: 

"Du kommer til at afgive noget kontrol, som du havde i gamle dage. Min holdning er, at man skal afgive kontrollen - men på en kontrolleret måde i stedet for, at det sker tilfældigt. Man skal sørge for, at virksomheden på bedst mulige måde får noget ud af de valgmuligheder, der er i dag."

Læs også:

Derfor er du nødt til hele tiden at købe ny it

Denne trend kan forandre dit it-setup totalt

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub