Der investeres flere penge i it - men ikke i it-afdelingen

It-afdelingerne går bag af dansen og lader andre forretningsenheder styre it-innovationen. Det kan kan give store problemer.

Artikel top billede

Alt for ofte er it-afdelingen ikke nok oppe på dupperne i forhold til at forretningens ønske om at differentiere sig og innovere ved hjælp af ny teknologi.

Sådan skriver Forrester-rådgiver Brian Hopkins i et blogindlæg.

"Mange arkitekter og teknologi-ledere tager en tilbageholdende tilgang til at introducere ny, 'bleeding edge'-teknologi, fordi de befinder sig i en meget konservativ branche, der ikke ændrer sig ret meget."

Brian Hopkins blogindlæg tager udgangspunkt i en undersøgelse, hvor 1.000 virksomhedsledere i USA og Europa er blevet spurgt til deres planlagte investeringer i teknologi-medarbejdere, der ikke er en del af selve it-afdelingen.

Her er der markant færre virksomheder i 2012 end i 2011, der forventer et fald i investeringerne, og en klar stigning i virksomheder, der forventer øgede investeringer på mere end 10 procent.

It-afdelingen mister kontrollen

Det fortæller, at der skam finder masser af investeringer i ny teknologi og teknologi-kompetencer sted, men at det bare ikke nødvendigvis er noget, it-direktøren og it-afdelingen står for.

I stedet finder investeringerne sted andre steder i organisationen.

"Det er ikke sandsynligt, at dette vil ændre sig i den nærmeste fremtid, så det udgør en stor udfordring for CIO'er og deres teams," lyder det fra Brian Hopkins.

Samme trend ses også her i Danmark, fortalte Olav Frølich, partner og rådgiver i Devoteam, for nylig til Computerworld.

"Faktisk ser vi, at en del beslutninger slet ikke bliver truffet af it-cheferne," sagde han. Sat på spidsen har de seneste års massive cloud-fokus betydet, at it-chefen ikke længere bestemmer over, hvilke løsninger, der tages i brug i virksomheden.

"I gamle dage var forretningen afhængig af, at det skulle køre på det fysiske servere. Da havde man kontrollen med it, men i dag har man ikke den samme fysiske kontrol med, hvad der bliver anskaffet."

Brian Hopkins fra Forrester mener, at it-arkitekterne i stigende grad vil komme til at spille en nøglerolle, fordi det er nødvendigt, at man kobler forretningsinnovation med en dyb forståelse af mulighederne og begrænsningerne med kompleks ny teknologi.

Sådan skal it-afdelingen gribe det an

Konkret lyder rådet derfor, at man som it-afdeling skal skabe tillid i forhold til de forretningsenheder, der innoverer ved hjælp af ny it og opbygger det, man kalder skygge-it.

"Hjælp dem med at tilfredsstille brændende behov og kom med svar på deres problemer," skriver Brian Hopkins.

Samme råd havde Devoteams Olav Frølich for nylig i en artikel på Computerworld.

Han pegede på, at det ikke er uproblematisk, når alle mulige afdelinger i virksomheden begynder at træffe egne it-beslutninger.

"Hvis man laver en beslutning hen over hovedet på ens it-afdeling, glemmer man måske at tænke hele vejen rundt om ens behov."

"Der kommer lynhurtigt et behov for, at man skal have integration mellem det eksterne system og det, man har stående i kælderen."

Han mener, at man som it-chef skal forholde sig til den nye verden: 

"Du kommer til at afgive noget kontrol, som du havde i gamle dage. Min holdning er, at man skal afgive kontrollen - men på en kontrolleret måde i stedet for, at det sker tilfældigt. Man skal sørge for, at virksomheden på bedst mulige måde får noget ud af de valgmuligheder, der er i dag."

Læs også:

Derfor er du nødt til hele tiden at købe ny it

Denne trend kan forandre dit it-setup totalt

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

    Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job