CW-læsere i ophedet debat-krig om Bornholmersag

Regeringens beslutning om at give 60 millioner i bredbåndsstøtte til Bornholm har fået Computerworlds læsere til at fare i blækhuset.

Artikel top billede

Læs også: TDC: Derfor er bredbåndsstøtte til Bornholm en dårlig ide

Hvis læsernes vilje til at sætte sig til tasterne og kommentere artikler skulle være udtryk for et emnes relevans, kan man roligt konkludere, at regeringens beslutning om at øremærke 60 millioner kroner til bredbåndsudrulning på Bornholm er yderst væsentligt. 

I hvert fald for Computerworlds læsere.

På blot to uger har artiklen "TDC: Derfor er særlig støtte til Bornholm en dårlig ide" trukket 268 kommentarer.

I kommentarerne kommer læserne omkring alt fra Dovne Robert, støtten til Bornholm, BT's aktiekurs, fremtidens teleregulering, funktionel adskillelse og meget andet i en debat, hvor bølgerne til tider går højt og til tider minder om drillerier mellem børn.

Her er et lille udpluk af debatindlæggene:

"Der er ikke brug for et særligt tiltag på Bornholm. Det er helt forfejlet, og det bliver sikkert trukket tilbage, når regeringen ikke kan samle flertal. I øjeblikket er legen nok, hvem der skal have skylden," skriver en læser.

"Rent faktisk har bornholmerne været dygtigere end Dovne Robert til at narre penge af systemet, de får nu 60 millioner kroner, den kan Robert ikke slå..." skriver en.

"Men hvorfor skal kunderne interessere sig i om deres internetforbindelse er fremtidssikret? Interesserer du dig også i at fremtidssikre vandet i din vandhane? 99% af befolkningen er helt ligeglade med hvorfra vandet kommer, om vandrørene ude i vejen er utætte, eller om vandrøret har en diameter på 10 eller 50 cm. De interesserer sig udelukkende for, hvad en kubikmeter vand koster, og om vandet er rent," skriver en.

"Er det ikke stagnerende udvikling at grave kobberkabler eller coaxkabler ned ? Hvad er det så? Når der nu findes en meget bedre teknologi på alle fronter, fiber? Jeg græmmes, hver gang jeg kører forbi et nyudstykket område. Kig hvilke kabler, der er etableret. Elselskaberne har heldigvis lagt fiber ned," skriver en.
Har selv aktier
"Grunden til at jeg bringer netop TDC på banen er, at jeg selv har aktier i dem. Staten solgte hele infrastrukturen til "de glubske kapitalistiske hunde", som jeg selv tilhører for at få penge i fælleskassen. Kan man så tillade sig at sige, at nu udhuler vi den værdi, det har givet for dem som lagde pengene i fælleskassen, fordi vi ønsker et andet politisk fokus?"

"Du kan faktisk finde mange steder i verden, hvor man har renonceret på privatisering, og hvor staten har købt mere eller mindre nedslidt infrastruktur tilbage, efter at skruppelløse private aktører havde drænet den sidste dråbe ud - eksempelvis de New Zealandske jernbaner," skriver en.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil