KL's websted sendt til tælling af hackere

Som en konsekvens af lærerkonflikten er KL's webside blevet sendt i sort. Det kan være skolebørn, der keder sig, lyder det fra en ekspert.

Artikel top billede

Læs også:

Nyt hackerangreb truer arbejdsløse

Netangreb lægger svenske sider ned på stribe

I går klokken 19:00 var KL's webside nede på grund af et overbelastningsangreb, et såkaldt DDoS-angreb (Distributed Denial of Service).

I går cirkulerede der trusler på Youtube om et kommende angreb, der altså blev til virkelighed i går aftes.

Der var blandt andet i form af en video, der udgav sig for at være afsendt af hacktivister fra Anonymous.

Det er dog langt fra sikkert, at dette er denne gruppe, som står bag angrebet.

Avisen.dk har kontaktet Anonymous' københavnske afdeling, der ikke vil kommentere forløbet.

Skolebørn, der keder sig

Sikkerhedsekspert Peter Kruse, der har fulgt hackergruppen gennem flere år, er ikke overbevist om, at angrebet eller videoen på Youtube kommer herfra.

"Jeg har set flere ting fra Anonymous, der har været mere professionelle. Det kan være skolebørn, der keder sig," siger Peter Kruse til Avisen.dk om videoen på nettet.

Samme holdning møder man hos Lars Konzack fra Københavns Universitet, der ligeledes har beskæftiget sig med Anonymous færden.

"Som jeg opfatter det, så har de kun meget løs tilknytning eller slet ingen tilknytning til den globale internetgruppe Anonymous," siger han til DR Nyheder.

Han peger på at angrebet ikke er særlig professionelt udført.

"Når det er det globale Anonymous, så kører tingene meget mere professionelt. Det er nogle af verdens bedste hackere og klogeste hjerner, der slår sig sammen om at lave de her angreb. Så det er lige et niveau højere, end det vi ser her," siger han.

Hacker-gruppen Anonymous har tidligere truet og udført angreb i forbindelse med politiske konflikter. Hele Sverige har eksempelvis været et mål for netangreb.

Læs også:

Nyt hackerangreb truer arbejdsløse

Netangreb lægger svenske sider ned på stribe

Annonce

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

RackPeople

Teknisk Lead

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S