Ericsson køber bredbånds-tv af Microsoft: Vil hjælpe teleselskaber

Med spritnyt Ericsson-opkøb hjælper netværksgiganten sine kunder, teleselskaberne, med at få styrket deres TV-muskel.

Artikel top billede

Læs også: Rygte: Ericsson vil købe Microsofts IPTV-enhed

Ericsson har købt Microsofts IPTV-enhed Mediaroom.

Det bekræftede selskabet i går, efter rygter om det strategiske køb har summet i de sidste ugers tid.

Microsofts Mediaroom er baseret i Californien og har 400 ansatte.

Med købet bliver Ericsson markedets førende leverandør af internetbaseret tv og multiscreen-løsninger med en markedsandel på mere end 25 procent, skriver selskabet i en meddelelse.

Dermed kan Ericssons kunder, teleselskaberne, se frem til at stå stærkere i kampen om tv-markedet, som i stigende grad smelter sammen med markedet for telefoni og bredbånd, og som derfor har afgørende strategisk betydning.

"Mediaroom er den førende platform inden for TV/video distribution brugt af verdens største IPTV operatører. Dette strategiske opkøb positionerer Ericsson som markedets førende leverandør, gennem kombinationen af Mediarooms erfarne og talentfulde medarbejdere og Ericssons end-to-end service struktur" udtaler Per Borgklint, Senior Vice President i Ericsson.

På globalt plan vurderes det, at 76 millioner abonnerer på IPTV i 2013. Tallet forventes at stige til 105 millioner abonnementer i 2015.

"Ericssons vision om The Networked Society forudser at vi inden 2018 vil have 50 millioner enheder forbundet via bredbånd, mobilt bredbånd og cloud-teknologi. Fremtidens TV/video distribution er en essentiel del af denne vision. Vi forventer at IPTV vil forandre forbrugernes vaner og mønstre på samme måde som mobiltelefonen gjorde," udtaler Per Borgklint i pressemeddelelsen.

De to parter forventer at handlen går endeligt igennem i anden halvdel af 2013. Prisen er ikke offentliggjort.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S