Rygte: Ericsson vil købe Microsofts IPTV-enhed

Netværksgiganten Ericsson er i forhandlinger om at købe Microsofts IPTV-enhed. Et strategisk skridt til gavn for teleselskaberne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også: Ericsson-boss: Her tjener vi vores mange milliarder

Inden for de næste par uger vil verdens største leverandør af telenetværk, Ericsson offentliggøre købet af Microsofts IPTV-enhed, også kaldet MediaRoom.

Det skriver Bloomberg baseret på kilder tæt på processen.

Ifølge kilderne skal det ventede køb ses som en strategisk håndsrækning til Ericssons primære kunder, teleselskaberne, hvis indtjening er presset af konkurrencen fra internet- og kabeludbydere.

Som leverandør af teleselskabernes netværksudstyr rammer det nemlig også Ericsson, når teleselskabernes pressede indtjening får dem til at holde igen med investeringerne.

Set med Microsofts øjne hænger et salg sammen med software-kæmpens fokus på at levere tv via Xbox spillekonsollen.

En analytiker kalder det potentielle køb for markeringen af et strategisk skifte for Microsoft.

"MediaRoom er gået fra at være en central del af Microsofts tv-strategi til at være en sidebeskæftigelse," siger Colin Dixon, chefanalytiker hos nScreenMedia til Bloomberg.

Ifølge avisen har hverken Ericsson eller Microsoft ønsket at kommentere på rygterne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS