Så sker det: Danmarks største it-messe skudt i gang

Computerworld Expo 2013 tiltrækker over de næste to dage flere tusinde danskere fra it-og telebranchen. Du kan stadig nå at deltage i den gratis it-messe.

Artikel top billede

Det kan godt være, at Danmark er et lille land, men brugen af it er og skal fortsat være i verdensklasse. 

Det er baggrunden for, at it-messen Computerworld Expo onsdag og torsdag afholdes for syvende gang. I år finder den sted i Lokomotivværkstedet i København.

Der ventes flere end 2.500 besøgende til it- og telemessen, hvor 35 talere og syv paneldebatter over de to dage sætter fokus på muligheder, udfordringer og gode erfaringer med brugen af it- og teleløsninger.

Computerworld Expo 2013 har 80 udstillere, der viser nye it-løsninger frem, der er en eksklusiv CIO Lounge for it-topledere og hele tre scener, hvor du kan følge de forskellige aktiviteter.

Det kan du opleve

Mød blandt andre Jon Froda, medstifter af danske Podio, der sidste år blev opkøbt af it-giganten Citrix, og Niels Hartvig, grundlægger af det danske CMS Umbraco, der har global succes.

Du kan også høre talere fra virksomheder som IBM, Google, Danske Bank og TDC.

It-chef Henrik Bidstrup fortæller om erfaringerne med at rykke flere tusinde mailkonti i skyen, og i vores særlige CIO Lounge taler sværvægtere som Adrian Samareanu, global CIO i Volvo, og Torben Bonde, global CIO i Vestas.

Paneldebatterne kommer vidt omkring; hør om fremtidens datacenter, consumerization, cloud, business process management, big data og aktuelle sikkerheds-problemstillinger.

Fokus på tele-løsninger

Sideløbende med Computerworld Expo finder Teledagene sted. Her får du et indblik i fremtidens televerden og i trends som mobility og unified communication. 

Du kan blandt andet høre om unified communication i Cowi, der anvendes af 6.000 brugere på globalt plan, om fremtidens mobile netværk, og du kan se nærmere på de nyeste gadgets-trends.  

En af de vigtigste formål med en stor dansk it-messe er, at du kan netværke, møde potentielle kunder og samarbejdspartnere - og måske en kommende arbejdsgiver.

I forhold til det sidste er der i dag fra klokken 15 adgang for studerende til vores it-karriere-område, hvor der også serveres gratis øl og pølser.

Det er gratis at deltage i Computerworld Expo 2013, og der er gratis parkering ved konferencestedet.

Du kan tilmelde dig her.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S