Så sker det: Danmarks største it-messe skudt i gang

Computerworld Expo 2013 tiltrækker over de næste to dage flere tusinde danskere fra it-og telebranchen. Du kan stadig nå at deltage i den gratis it-messe.

Artikel top billede

Det kan godt være, at Danmark er et lille land, men brugen af it er og skal fortsat være i verdensklasse. 

Det er baggrunden for, at it-messen Computerworld Expo onsdag og torsdag afholdes for syvende gang. I år finder den sted i Lokomotivværkstedet i København.

Der ventes flere end 2.500 besøgende til it- og telemessen, hvor 35 talere og syv paneldebatter over de to dage sætter fokus på muligheder, udfordringer og gode erfaringer med brugen af it- og teleløsninger.

Computerworld Expo 2013 har 80 udstillere, der viser nye it-løsninger frem, der er en eksklusiv CIO Lounge for it-topledere og hele tre scener, hvor du kan følge de forskellige aktiviteter.

Det kan du opleve

Mød blandt andre Jon Froda, medstifter af danske Podio, der sidste år blev opkøbt af it-giganten Citrix, og Niels Hartvig, grundlægger af det danske CMS Umbraco, der har global succes.

Du kan også høre talere fra virksomheder som IBM, Google, Danske Bank og TDC.

It-chef Henrik Bidstrup fortæller om erfaringerne med at rykke flere tusinde mailkonti i skyen, og i vores særlige CIO Lounge taler sværvægtere som Adrian Samareanu, global CIO i Volvo, og Torben Bonde, global CIO i Vestas.

Paneldebatterne kommer vidt omkring; hør om fremtidens datacenter, consumerization, cloud, business process management, big data og aktuelle sikkerheds-problemstillinger.

Fokus på tele-løsninger

Sideløbende med Computerworld Expo finder Teledagene sted. Her får du et indblik i fremtidens televerden og i trends som mobility og unified communication. 

Du kan blandt andet høre om unified communication i Cowi, der anvendes af 6.000 brugere på globalt plan, om fremtidens mobile netværk, og du kan se nærmere på de nyeste gadgets-trends.  

En af de vigtigste formål med en stor dansk it-messe er, at du kan netværke, møde potentielle kunder og samarbejdspartnere - og måske en kommende arbejdsgiver.

I forhold til det sidste er der i dag fra klokken 15 adgang for studerende til vores it-karriere-område, hvor der også serveres gratis øl og pølser.

Det er gratis at deltage i Computerworld Expo 2013, og der er gratis parkering ved konferencestedet.

Du kan tilmelde dig her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos