Danmarks it-elite mødes: Kom og mød de tunge drenge

Onsdag slås dørene op for Danmarks største it-konference med 2.500 tilmeldte it-folk og et hav af it-topnavne. Skal du med?

Artikel top billede

De næste to dage mødes en stor flok it-folk til konference i Lokomotivværkstedet i København.

Det er svært at finde et it-emne, der ikke er på programmet, og ikke mindre end 60 talere skal på de forskellige scener.

Også Computerworlds redaktion vil have en stand på messen, der er den største af sin art i landet.

Mødestedet

Blandt topnavnene er en kendte it-iværksætter og tidligere kontorchef Christian Lanng fra Tradeshift.

På messen, der afholdes for syvende gang af Computerworld, kan it-leverandører på 80 stande mødes med Danmarks it-beslutningstagere, it-specialister, it-medarbejdere, webudviklere, indkøbere med videre.

Du kan læse meget mere om programmet her.

Tilmelding til den gratis konference er fortsat mulig.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland