It-gigant kan score kassen på dansk svindel-sag

En international it-gigant kan komme til at stå som den helt store vinder af spetakulær og kæmpe dansk svindel-sag.

Artikel top billede

Læs også:
John Trolle i gang med it-comebakc fra fængslet 

Kendis-batajle: Sådan forsøgte Trolle af fuppe Peter Warnøe

I disse dage foregår hovedforhandlingen i Vestre Landsret i en erstatningssag til 100 millioner kroner imod den tidligere bestyrelse i Memory Card Technology, dets revisorer Ernst & Young og PricewaterhouseCoopers og den tidligere direktør John Trolle.

Konkursboet mener, at de alle har svigtet deres ansvar, hvilket i sidste ende har været stærkt medvirkende til at Danske Bank og Nordea har tabt en halv milliard kroner.

Midt i den ellers mere normale bevisførelse er der også foretaget et lettere dramatisk juridisk skridt fra de sagsøgtes side.

For faktisk påstår de sagsøgte, ifølge Per Magid fra konkursboet, at konkursboet slet ikke kan stille erstatningskravet - det tilhører i stedet en stor amerikansk it-virksomhed med navnet Dataram.

Konkursboet afviser blankt 
Hos konkursboet afviser man dog blankt, at de sagsøgtes påstand skulle have noget på sig.

"Boet er ikke enig i de sagsøgtes synspunkt om, at erstatningskravet er overdraget til Dataram," skriver advokat fra konkursboet Per Magid i en mail til Computerworld.

Det er ikke lykkes Computerworld at få en kommentar fra Dataram. 

Dataram købte i sin tid stumperne af Memory Card Technology, da det gik ned med et brag. Prisen var i omegnen af en kvart milliard kroner.

Købte for 260 millioner MTC-rester 
Kort efter blev John Trolles højre hånd igennem flere år hos Memory Card Technology, Lars Marcher, i øvrigt topchef hos netop Dataram.

Op til salget af resterne af Memory Card Technology var repræsentanter for bankerne også på besøg, fremgår det af artikler fra dengang.

Men om man er kommet til at sælge lidt for mange rettigheder juridisk set, ser erstatningssagen altså ud til at afgøre.

Erstatningskravet fra konkursboet er som nævnt 100 millioner kroner.

Straffesagen slut

Hovedforhandlingen i erstatningssagen i Vestre Landsret i Viborg er berammet til at vare til medio marts.

I en tidligere straffesag i skandalen var først en håndfuld Memory Card Technology-folk sigtet, siden blev tre tiltalt, men kun stifter, medejer og direktør John Trolle blev dømt.

For nylig begyndte han at afsone seks års fængsel i Sdr Omme Statsfængsel, hvorfra han iøvrigt er igang med et it-comeback.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S