It-gigant kan score kassen på dansk svindel-sag

En international it-gigant kan komme til at stå som den helt store vinder af spetakulær og kæmpe dansk svindel-sag.

Artikel top billede

Læs også:
John Trolle i gang med it-comebakc fra fængslet 

Kendis-batajle: Sådan forsøgte Trolle af fuppe Peter Warnøe

I disse dage foregår hovedforhandlingen i Vestre Landsret i en erstatningssag til 100 millioner kroner imod den tidligere bestyrelse i Memory Card Technology, dets revisorer Ernst & Young og PricewaterhouseCoopers og den tidligere direktør John Trolle.

Konkursboet mener, at de alle har svigtet deres ansvar, hvilket i sidste ende har været stærkt medvirkende til at Danske Bank og Nordea har tabt en halv milliard kroner.

Midt i den ellers mere normale bevisførelse er der også foretaget et lettere dramatisk juridisk skridt fra de sagsøgtes side.

For faktisk påstår de sagsøgte, ifølge Per Magid fra konkursboet, at konkursboet slet ikke kan stille erstatningskravet - det tilhører i stedet en stor amerikansk it-virksomhed med navnet Dataram.

Konkursboet afviser blankt 
Hos konkursboet afviser man dog blankt, at de sagsøgtes påstand skulle have noget på sig.

"Boet er ikke enig i de sagsøgtes synspunkt om, at erstatningskravet er overdraget til Dataram," skriver advokat fra konkursboet Per Magid i en mail til Computerworld.

Det er ikke lykkes Computerworld at få en kommentar fra Dataram. 

Dataram købte i sin tid stumperne af Memory Card Technology, da det gik ned med et brag. Prisen var i omegnen af en kvart milliard kroner.

Købte for 260 millioner MTC-rester 
Kort efter blev John Trolles højre hånd igennem flere år hos Memory Card Technology, Lars Marcher, i øvrigt topchef hos netop Dataram.

Op til salget af resterne af Memory Card Technology var repræsentanter for bankerne også på besøg, fremgår det af artikler fra dengang.

Men om man er kommet til at sælge lidt for mange rettigheder juridisk set, ser erstatningssagen altså ud til at afgøre.

Erstatningskravet fra konkursboet er som nævnt 100 millioner kroner.

Straffesagen slut

Hovedforhandlingen i erstatningssagen i Vestre Landsret i Viborg er berammet til at vare til medio marts.

I en tidligere straffesag i skandalen var først en håndfuld Memory Card Technology-folk sigtet, siden blev tre tiltalt, men kun stifter, medejer og direktør John Trolle blev dømt.

For nylig begyndte han at afsone seks års fængsel i Sdr Omme Statsfængsel, hvorfra han iøvrigt er igang med et it-comeback.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger it-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S