Apple mister tablet-førertrøjen: Tørre tæv til iPad

Apples iOS mister tronen efter at have domineret tablet-markedet ganske suverænt i de seneste tre år.

Artikel top billede

De vilde vækstrater på markedet for tablet-computere fortsætter, men Apples iOS står til at blive vippet af pinden som den største platform. 

ABI Research vurderer, der i år vil blive sendt 150 millioner tablets afsted fra producenterne, hvilket er en stigning på 38 procent i forhold til sidste år.

I 2012 var omkring 60 procent af de tablets, der blev sendt ud i butikkerne, Apples iPad-modeller, mens 37 procent kørte Android og blot tre procent var med styresystemerne Windows og Blackberry.

"Tidevandet bevæger sig helt sikkert mod Android-baserede tablets, selvom Apple ikke vil slappe af, når selskabet kan mærke den voksende konkurrence," lyder det fra ABI Research.

"Den succes, Samsung har oplevet over det seneste år med smartphones, Android OS og Galaxy Note II, forventes også at rykke over på tablets i 2013."

Sådan vil Windows klare sig

Også IDC har netop udgivet opdaterede tal for den forventede udvikling på tablet-markedet.

Analysefirmaet venter, at de Android-baserede tablets i 2013 vil nå en markedsandel på 48,8 procent mod 46 procent til Apple.

I 2017 ventes det, at Android-producenterne vil have en markedsandel på 46 procent mod 43,5 procent til Apple. Den tredje store platform, Windows, vil til den tid ifølge IDC have en markedsandel på lige over 10 procent.

Lige siden den første iPad blev lanceret i starten af 2010 har Apple domineret tablet-markedet. 

Specielt i det seneste år er det dog blevet stadig tydeligere, at Apples iOS er på vej til at miste den altdominerende position.

Selvom iOS som platform altså formentlig mister tablet-tronen i år, vil Apple som producent stadig være den største, da Android-kagen som bekendt skal deles mellem en række producenter.  

Læs også:

Apples mægtige tablet-imperium kan ramle sammen

Apples vilde aktie-succes klinger af: Måske har selskabet toppet?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S