Asger Jensbys gamle it-ruin tjener penge igen

JMI Invest giver overskud, men selskabet slæber fortsat rundt på kæmpegæld. Advokat overlader roret til it-mand.

Artikel top billede

JMI Invest, der tidligere ejede en stor del af IT Factory og var Asger Jensbys investeringsselskab, har netop aflagt regnskab.

På den postive side leverer selskabet et resultat efter skat på 11,4 millioner kroner.

Men selskabets slæber fortsat rundt på en stor gæld. Således er selskabets egenkapital på minus 357 millioner kroner.

En kreditoraftale lyder på 379 millioner kroner og dertil kommer gæld til banker og finansieringsselskaber på 48 millioner kroner.

Det er nu cirka fem år siden, at IT Factory kollapsede, og JMI Invest måtte nødlande. Derfor blev advokat Ole Borch i sin tid indsat som bestyrelsesformand.

Men han vælger nu at forlade virksomheden.

"Jeg er advokat med speciale i at stå for turn around i insolvenstruede virksomheder. Med årsrapporten for 2012 er det arbejde, der begyndte for små fem år siden, afsluttet."

"Nu er der behov for en mere driftsorienteret øverste ledelse af virksomheden. Her er Peter et ideelt match," forklarer Ole Borch til Computerworld med henvisning til, at Peter Perregaard nu er indsat som formand.

Flere forskellige it-firmaer

I dag ejer JMI Invest fortsat en stribe it-selskaber. I sin tid var man hurtig til at få solgt Fullrate til TDC.

Ny formand: Begrænset synergi
Den nye bestyrelsesformand for JMI Invest, Peter Perregaard, forklarer, at ledelsens opgave nu er at "støtte datterselskaberne til at maksimere værdien for vore kreditorer i forbindelse med et salg af virksomhederne enten enkeltvist eller samlet".

"Der er i den nuværende struktur for JMI og datterselskaber begrænset synergi mellem datterselskaberne, og vi har ingen intention om at prøve at skabe synergier, som det er vanskeligt at se."

"Det er vores opgave at støtte selskaberne i at være operationelt effektive og fortsætte de gode takter fra 2012," lyder hans kommentarer til Computerworld.

Disse firmaer indgår i porteføljen

Ifølge regnskabet tæller aktiviteterne blandt andet:

IntraMed A/S

Salg og udvikling af beslutningsstøttesystemer og journalsystemer til kroniske lidelser (indenfor sundhedssektoren).

Folia A/S

Salg og udvikling af digitale kortløsninger.

Scriptor Technology A/S

Salg, service og rådgivning indenfor outputmanagement løsninger.

Mathiesen A/S

Salg og service af kopimaskiner.

Partner Finans DK A/S

Finansieringsvirksomhed.

Skandiaweb A/S

Salg og hosting af hjemmesider og værktøjer til optimering af synlighed på internettet.

Apps People A/S

Salg og support af cloudbaseret software
* Solgt ud af koncernen efter regnskabsårets afslutning.

Digital Finans A/S

Finansieringsvirksomhed.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS