Sådan håndterer TDC et DDoS-angreb

Se her, hvordan din internetudbyder forsøger at holde et overbelastningsangreb fra døren.

Artikel top billede

Slipper de enorme mængder trafik, der er forbundet med et overbelastningsangreb, først forbi din internetudbyder, så er det næsten umuligt at stoppe den.

Det var netop det, som KL erfarede, da organisationen blev ramt af en stribe DDoS-angreb, som begyndte i sidste uge.

Og derfor blev internetudbyderen, TDC, hentet til undsætning for at stoppe trafikken inde i KL's eget netværk.

"Når vi oplever hændelser af denne type, bekæmper vi angrebet inden i vores backbone. Det vil sige, inden trafikken kommer ud på kundens linje," fortæller teknisk sikkerhedschef i TDC, Lars Højberg.

"Trafikken mod den server, der er under angreb, routes til nogle specielle bokse i vores netværk. Her har vi omkring 25 forskellige håndtag, som vi kan trække i for at fjerne den uønskede trafik og videresende den normale trafik."

Han vil dog ikke fortælle præcist, hvad TDC gør bag linjerne.

"Jeg vil nødigt komme ind på detaljerne for ikke at afsløre noget overfor angriberne. Men vi filtrerer trafikken i god og ondsindet."

Hvordan kan I se forskel på legitim trafik og DDoS-trafik?

"Vi har en række indstillingsmuligheder, mere kan jeg ikke sige. Der er tale om et våbenkapløb, hvor man helst skal være foran."

Der er dog ingen garanti for, at der lukkes helt ned for angrebene. Det har man erfaret i KL, der trods en solid investering i sikkerheden, stadig oplever nedture på nettet.

Værste uge nogensinde

TDC har den seneste tid registreret høj aktivitet omkring cyber-angreb, og i sidste uge eskalerede det til hidtil usete højder.

"Vi har aldrig tidligere set så mange angreb gå igennem vores net som i den seneste uge," siger Lars Højberg.

"Det er svært at give et entydig svar på, hvad årsagen er, men der har været rigtig meget presseomtale, som måske kan inspirere. Det er meget nemt at udføre denne type angreb, så svage sjæle kan fristes."

Desuden har den igangværende konflikt mellem lærerne og KL givetvis været en kilde til en del af angrebene, vurderes det.

"Denne type angreb kommer ofte i bølger. Det så vi eksempelvis i efteråret i Sverige, da man lukkede et fildelings-site ned. Nu er det så blevet vores tur."

Får internetudbyderen en mere central rolle i bekæmpelsen af DDoS i fremtiden?

"Ja, afgjort. Det er meget svært at bekæmpe et angreb i sit eget netværk. Det skal man gøre på ISP'ens backbone, før det rammer kundens netværk."

Læs også:
Dansk teenager fanget efter DDoS-angreb mod KL

Så hård kan straffen blive for at angribe NemID

Nye angreb fra NemID-hackere: Myndigheder ramt

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job