Oracle har travlt: Lukker hele 128 sikkerhedshuller

Softwaregiganten Oracle har den helt store pakke med lappegrej fremme. I næste uge lukkes 128 sårbarheder i firmaets populære produkter.

Artikel top billede

Oracle har annonceret en sikkerhedspakke med 128 patches i næste uge.

Den skal lukker sikkerhedssvagheder i masser af firmaets produkter.

Det skriver Computerworlds nyhedstjeneste.

86 mod 128

Fire af rettelserne omhandler Oracles flagskibsprodukt, databaser, og gældende for dem er, at de lapper huller, som kan udnyttes i distanceangreb uden brug af brugernavn og password, kan man læse på Oracles sikkerheds-webside.

Desuden er der 29 rettelser til Oracles middleware-produkter og på applikationsfronten, lukkes sårbarheder i blandt andet E-Business Suite, Siebel CRM og PeopleSoft.

Andre 25 lapper har fokus på MySQL database.

Sikkerhedspakken for april er væsentlig større end den seneste, der blev sendt af sted i januar.

Den havde et indhold på 86 rettelser.

Oracle lapper i øvrigt også sit Java-program i denne uge med en stor-opdatering, som lukker hele 42 huller. Det kan du læse mere om her.

Læs også:
Tre top-browsere er blandt de mest hullede programmer

Java-problem: Disse spørgsmål vil Oracle Danmark ikke svare på

Så mange sikkerhedshuller er der i din software

Derfor hænger vi på Java trods store sikkerhedsproblemer

Flere farlige fejl i Java: Oracle hasteudsender kritiske rettelser

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    MOLIO Erhvervsdrivende Fond

    IT-projektleder

    Københavnsområdet

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo