Tre it-giganter videre: Seks sorteret fra i stort it-udbud

De helt store muskuløse spillere havde sat næsen op efter en stor it-kontrakt, men allerede nu må seks af dem droppe den drøm. Læs hvem der er videre - og hvem der er dømt ude.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også: Så meget koster it-systemet bag din sygesikring

Hele ni ansøgninger om at blive prækvalificeret til at levere it-systemet bag vores sygesikring har ramt udbyderne: Landets regioner og kommuner.

Kontrakten har da også en forventet værdi af 215 millioner kroner - eksklusiv moms.

De helt store it-virksomheder

Følgende firmaer ansøgte:

- Atos IT Solutions and Service A/S med underleverandør 

- NNIT A/S 

- CGI Danmark A/S med underleverandører

- Systematic A/S med underleverandører

- Netcompany IT business consulting med underleverandører

- CSC Scandichealth A/S

- KMD A/S

- Capgemini Danmark A/S med underleverandører

- Steria A/S med underleverandør

Seks siet fra

Nu er man så nået så langt i processen, at man har siet seks virksomheder fra, der ikke skal med i finalen.

Vinderne endte med at blive:

- ATOS IT Solutions and Services A/S

- CSC Scandihealth A/S

- Systematic A/S

Så nu skal de tre prækvalificerede sammen med deres respektive underleverandører, hvoraf nogle er kendte aktører i markedet, kæmpe om den endelige sejr.

Her er vindernes underleverandører

I en pressemeddelelse oplyser Kombit, der er kommunernes fælles udbuds-koordinator, at regionerne og kommunerne i første omgang vil indlede en nærmere dialog med de tre prækvalificerede virksomheder.

Fristen for det endelig bud er sat til medio oktober og man forventer at begynde kontraktforhandlingerne med den valgte leverandør omkring 1. december 2013, oplyses det.

SAP, TDC og Nets

I øvrigt skriver Kombit også i meddelelsen, at Systematics bud er sammen med underleverandørerne Rehfeldt, Nets og TDC Hosting.

Ligesom Atos har valgt SAP som underleverandør.

Du kan i øvrigt se en video om it-systemet på denne hjemmeside.

Linket til videoen er i højre side.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics