EU-plan: Europa skal være ét telemarked - grænser skal fjernes

EU skal inden nytår blive ét sammenhængende telemarked, hvor selskaberne opererer på kryds og tværs. Roaming-afgifter står til at blive fjernet helt.

Artikel top billede

EU vil skrue markant op for tempoet i planen om at gøre hele EU-området til én sammenhængende tele-region.

Ideen er, at den omfangsrige plan skal være i mål, inden der næste gang er valg til EU-parlamentet i 2014.

Ifølge Financial Times vil EU præsentere planerne for det nye europæiske telemarked til juni, hvilket er flere måneder tidligere end oprindeligt planlagt.

Den fremrykkede tidsplan skal gøre det muligt at implementere planerne inden årsskiftet, skriver avisen.

Større selskaber

Ifølge avisen er etableringen af et sammenhængende, europæisk telemarked blevet en vigtig sag for EU-kommissær Neelie Kroos.

"Vi accellererer vores arbejde. Det er afgørende for sektoren og for økonomien," siger hun til Financial Times.

"Det er min højeste prioritet i 2013, at vi får sørget for, at vi er enige med regeringerne om de elementer, der skal ligge til grund for et sammenhængende marked," siger hun.

Det er endnu for tidligt at sige noget om detaljer i den nye struktur, som Kroos arbejder på, men den grundlæggende ide er, at fjerne de nationale skel mellem de europæiske teleselskaber.

Det gør det i dag til en besværligt proces at fusionere selskaber, ligesom det gør vanskeligere at komme ind på markeder i de andre europæiske lande.

Med den nye struktur kan det eksempelvis blive muligt at indføre et europæisk telefonnummer-system, hvilket vil kunne fjerne roaming-taksterne mellem de europæiske lande.

Fælles-europæiske mobillicenser

Ligeledes er det muligt, at EU vil udstede fælles-europæiske telelicenser til mobil-operatører.

Mange europæiske teleselskaber har løbende klaget over, at de stækkes af EU's reguleringer og regler, som de mener modarbejder konsoliderings-ønsker i markedet.

Dette gør det svært for dem at matche kundernes ønsker om lavere priser med deres egne behov for investeringer i infrastruktur til højhastigheds internet.

Dette pres har ført til tendensen med faldende omsætning overalt i den europæiske telebranche, hedder det.

Læs også:

Her er syv klare fingerpeg om Danmarks it-fremtid.

Den store plan: It bliver hele Europas redningskrans.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S