EU-plan: Europa skal være ét telemarked - grænser skal fjernes

EU skal inden nytår blive ét sammenhængende telemarked, hvor selskaberne opererer på kryds og tværs. Roaming-afgifter står til at blive fjernet helt.

Artikel top billede

EU vil skrue markant op for tempoet i planen om at gøre hele EU-området til én sammenhængende tele-region.

Ideen er, at den omfangsrige plan skal være i mål, inden der næste gang er valg til EU-parlamentet i 2014.

Ifølge Financial Times vil EU præsentere planerne for det nye europæiske telemarked til juni, hvilket er flere måneder tidligere end oprindeligt planlagt.

Den fremrykkede tidsplan skal gøre det muligt at implementere planerne inden årsskiftet, skriver avisen.

Større selskaber

Ifølge avisen er etableringen af et sammenhængende, europæisk telemarked blevet en vigtig sag for EU-kommissær Neelie Kroos.

"Vi accellererer vores arbejde. Det er afgørende for sektoren og for økonomien," siger hun til Financial Times.

"Det er min højeste prioritet i 2013, at vi får sørget for, at vi er enige med regeringerne om de elementer, der skal ligge til grund for et sammenhængende marked," siger hun.

Det er endnu for tidligt at sige noget om detaljer i den nye struktur, som Kroos arbejder på, men den grundlæggende ide er, at fjerne de nationale skel mellem de europæiske teleselskaber.

Det gør det i dag til en besværligt proces at fusionere selskaber, ligesom det gør vanskeligere at komme ind på markeder i de andre europæiske lande.

Med den nye struktur kan det eksempelvis blive muligt at indføre et europæisk telefonnummer-system, hvilket vil kunne fjerne roaming-taksterne mellem de europæiske lande.

Fælles-europæiske mobillicenser

Ligeledes er det muligt, at EU vil udstede fælles-europæiske telelicenser til mobil-operatører.

Mange europæiske teleselskaber har løbende klaget over, at de stækkes af EU's reguleringer og regler, som de mener modarbejder konsoliderings-ønsker i markedet.

Dette gør det svært for dem at matche kundernes ønsker om lavere priser med deres egne behov for investeringer i infrastruktur til højhastigheds internet.

Dette pres har ført til tendensen med faldende omsætning overalt i den europæiske telebranche, hedder det.

Læs også:

Her er syv klare fingerpeg om Danmarks it-fremtid.

Den store plan: It bliver hele Europas redningskrans.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S