Microsoft betaler direktør 11 millioner for at holde bøtte

Microsoft betaler direktør to millioner dollar - blandt andet for ikke at udtale sig nedsættende om selskabet.

Artikel top billede

En gylden aftale sikrer Microsoft afgående finansdirektør, Peter Klein, 11 millioner kroner i kontanter, når han til sommer stopper som CFO i selskabet.

Eneste betingelse: Han skal holde bøtte.

Peter Klein meddelte i sidste uge, at han efter 11 år i topstillingen stopper med udgangen af juni, hvor Microsofts regnskabsår slutter.

Microsoft betaler ham i den forbindelse 11,3 millioner kroner - to millioner dollar - i aftrædelsesbonus.

Pengene skal sikre, at Peter Klein ikke overfor konkurrenter eller andre røber nogle af de forretningshemmeligheder, som han ligger inde med, og som kan ramme Microsoft, hvis rivalerne får nys om dem.

Eksempelvis må han i et år ikke udtale sig til pressen uden godkendelse fra Microsoft, ligesom han ikke må blogge eller på anden måde udbrede sig om Microsoft.

Må ikke sige grimme ting

"Jeg vedkender mig desuden, at jeg ikke må udtale mig nedsættende eller opfordre andre til at tale nedsættende om Microsoft samt virksomhedens ledere og direktører," skriver Peter Klein i aftalen.

Ifølge aftalen vil Microsoft udbetale halvdelen af beløbet - en million dollar - 15. januar 2014 og resten 30. juni 2014.

For at sikre sig pengene må Peter Klein desuden i et år ikke på nogen som helst måde arbejde for firmaer, som konkurrerer med Microsoft.

Peter Klein modtager hertil en bonus på 27 millioner kroner i aktier for regnskabsåret 2012.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS