Microsoft betaler direktør 11 millioner for at holde bøtte

Microsoft betaler direktør to millioner dollar - blandt andet for ikke at udtale sig nedsættende om selskabet.

Artikel top billede

En gylden aftale sikrer Microsoft afgående finansdirektør, Peter Klein, 11 millioner kroner i kontanter, når han til sommer stopper som CFO i selskabet.

Eneste betingelse: Han skal holde bøtte.

Peter Klein meddelte i sidste uge, at han efter 11 år i topstillingen stopper med udgangen af juni, hvor Microsofts regnskabsår slutter.

Microsoft betaler ham i den forbindelse 11,3 millioner kroner - to millioner dollar - i aftrædelsesbonus.

Pengene skal sikre, at Peter Klein ikke overfor konkurrenter eller andre røber nogle af de forretningshemmeligheder, som han ligger inde med, og som kan ramme Microsoft, hvis rivalerne får nys om dem.

Eksempelvis må han i et år ikke udtale sig til pressen uden godkendelse fra Microsoft, ligesom han ikke må blogge eller på anden måde udbrede sig om Microsoft.

Må ikke sige grimme ting

"Jeg vedkender mig desuden, at jeg ikke må udtale mig nedsættende eller opfordre andre til at tale nedsættende om Microsoft samt virksomhedens ledere og direktører," skriver Peter Klein i aftalen.

Ifølge aftalen vil Microsoft udbetale halvdelen af beløbet - en million dollar - 15. januar 2014 og resten 30. juni 2014.

For at sikre sig pengene må Peter Klein desuden i et år ikke på nogen som helst måde arbejde for firmaer, som konkurrerer med Microsoft.

Peter Klein modtager hertil en bonus på 27 millioner kroner i aktier for regnskabsåret 2012.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S