Microsoft betaler direktør 11 millioner for at holde bøtte

Microsoft betaler direktør to millioner dollar - blandt andet for ikke at udtale sig nedsættende om selskabet.

Artikel top billede

En gylden aftale sikrer Microsoft afgående finansdirektør, Peter Klein, 11 millioner kroner i kontanter, når han til sommer stopper som CFO i selskabet.

Eneste betingelse: Han skal holde bøtte.

Peter Klein meddelte i sidste uge, at han efter 11 år i topstillingen stopper med udgangen af juni, hvor Microsofts regnskabsår slutter.

Microsoft betaler ham i den forbindelse 11,3 millioner kroner - to millioner dollar - i aftrædelsesbonus.

Pengene skal sikre, at Peter Klein ikke overfor konkurrenter eller andre røber nogle af de forretningshemmeligheder, som han ligger inde med, og som kan ramme Microsoft, hvis rivalerne får nys om dem.

Eksempelvis må han i et år ikke udtale sig til pressen uden godkendelse fra Microsoft, ligesom han ikke må blogge eller på anden måde udbrede sig om Microsoft.

Må ikke sige grimme ting

"Jeg vedkender mig desuden, at jeg ikke må udtale mig nedsættende eller opfordre andre til at tale nedsættende om Microsoft samt virksomhedens ledere og direktører," skriver Peter Klein i aftalen.

Ifølge aftalen vil Microsoft udbetale halvdelen af beløbet - en million dollar - 15. januar 2014 og resten 30. juni 2014.

For at sikre sig pengene må Peter Klein desuden i et år ikke på nogen som helst måde arbejde for firmaer, som konkurrerer med Microsoft.

Peter Klein modtager hertil en bonus på 27 millioner kroner i aktier for regnskabsåret 2012.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics