Apple gemmer dine data i to år

Apple gemmer dine indtalte Siri-beskeder i op til to år - og anvender beskederne løbende til bestemte opgaver.

Artikel top billede

To år. Så længe gemmer Apple brugerdata, der er indsamlet via tjenesten Siri, på sine servere.

Ifølge Wired siger Apple-talsmand Trudy Muller, at Apple alene indsamler data fra Siri med henblik på at forbedre tjenesten, som fungerer som en slags talestyret, personlig assistent.

De indsamlede tale-klip, der gemmes, er således typisk spørgsmål, meddelelser og lignende, som Apple kan anvende til at forbedre teknologien.

"Vores kunders privacy er meget vigtig for os," siger Trudy Muller til Wired.

Hun fortæller, at Apple med forskellige tiltag sikrer, at de indsamlede data optræder i anonym form, så man ikke kan se, hvor de kommer fra.

Når en Siri-bruger indtaler en besked til Siri, bliver tale-klippet ifølge Wired sendt til Apples data-farm til nærmere analyse.

Tilfældig tal-række

Her bliver der genereret en tilfældig tal-række, der derefter repræsenterer den pågældende bruger, hvis sande identitet dermed er skjult.

Når brugeren derefter taler til Siri, bliver kommunikationen bearbejdet ud fra tal-rækken, der bliver frikoblet fra optagelserne efter seks måneder.

Det er dog meget muligt, at Apple beholder optagelserne i yderligere halvandet år med henblik på test og forbedringer af teknologien, lyder det fra Trudy Muller.

"Det kan meget vel være, at Apple beholder anonymiserede Siri-data i op til to år. Men alle muligheder for identificering og associerede data bliver slettet omgående, hvis en bruger slukket helt for Siri," siger hun til Wired.

Læs også:

Her er danskeren bag Apples Siri.

Sådan fungerer stemmestyring i iPhone 4S .

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S