Apple gemmer dine data i to år

Apple gemmer dine indtalte Siri-beskeder i op til to år - og anvender beskederne løbende til bestemte opgaver.

Artikel top billede

To år. Så længe gemmer Apple brugerdata, der er indsamlet via tjenesten Siri, på sine servere.

Ifølge Wired siger Apple-talsmand Trudy Muller, at Apple alene indsamler data fra Siri med henblik på at forbedre tjenesten, som fungerer som en slags talestyret, personlig assistent.

De indsamlede tale-klip, der gemmes, er således typisk spørgsmål, meddelelser og lignende, som Apple kan anvende til at forbedre teknologien.

"Vores kunders privacy er meget vigtig for os," siger Trudy Muller til Wired.

Hun fortæller, at Apple med forskellige tiltag sikrer, at de indsamlede data optræder i anonym form, så man ikke kan se, hvor de kommer fra.

Når en Siri-bruger indtaler en besked til Siri, bliver tale-klippet ifølge Wired sendt til Apples data-farm til nærmere analyse.

Tilfældig tal-række

Her bliver der genereret en tilfældig tal-række, der derefter repræsenterer den pågældende bruger, hvis sande identitet dermed er skjult.

Når brugeren derefter taler til Siri, bliver kommunikationen bearbejdet ud fra tal-rækken, der bliver frikoblet fra optagelserne efter seks måneder.

Det er dog meget muligt, at Apple beholder optagelserne i yderligere halvandet år med henblik på test og forbedringer af teknologien, lyder det fra Trudy Muller.

"Det kan meget vel være, at Apple beholder anonymiserede Siri-data i op til to år. Men alle muligheder for identificering og associerede data bliver slettet omgående, hvis en bruger slukket helt for Siri," siger hun til Wired.

Læs også:

Her er danskeren bag Apples Siri.

Sådan fungerer stemmestyring i iPhone 4S .

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College