Apple gemmer dine data i to år

Apple gemmer dine indtalte Siri-beskeder i op til to år - og anvender beskederne løbende til bestemte opgaver.

Artikel top billede

To år. Så længe gemmer Apple brugerdata, der er indsamlet via tjenesten Siri, på sine servere.

Ifølge Wired siger Apple-talsmand Trudy Muller, at Apple alene indsamler data fra Siri med henblik på at forbedre tjenesten, som fungerer som en slags talestyret, personlig assistent.

De indsamlede tale-klip, der gemmes, er således typisk spørgsmål, meddelelser og lignende, som Apple kan anvende til at forbedre teknologien.

"Vores kunders privacy er meget vigtig for os," siger Trudy Muller til Wired.

Hun fortæller, at Apple med forskellige tiltag sikrer, at de indsamlede data optræder i anonym form, så man ikke kan se, hvor de kommer fra.

Når en Siri-bruger indtaler en besked til Siri, bliver tale-klippet ifølge Wired sendt til Apples data-farm til nærmere analyse.

Tilfældig tal-række

Her bliver der genereret en tilfældig tal-række, der derefter repræsenterer den pågældende bruger, hvis sande identitet dermed er skjult.

Når brugeren derefter taler til Siri, bliver kommunikationen bearbejdet ud fra tal-rækken, der bliver frikoblet fra optagelserne efter seks måneder.

Det er dog meget muligt, at Apple beholder optagelserne i yderligere halvandet år med henblik på test og forbedringer af teknologien, lyder det fra Trudy Muller.

"Det kan meget vel være, at Apple beholder anonymiserede Siri-data i op til to år. Men alle muligheder for identificering og associerede data bliver slettet omgående, hvis en bruger slukket helt for Siri," siger hun til Wired.

Læs også:

Her er danskeren bag Apples Siri.

Sådan fungerer stemmestyring i iPhone 4S .

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Senior Business Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird