Derfor satser Nokia på en bestemt type smartphones

Når Nokia og flere andre producenter har fokus på en bestemt type smartphones, bygger det på en interessant udvikling på markedet.

Artikel top billede

Det er meget muligt, at de fleste gadget-entusiaster falder i svime, når Samsung spytter en Galaxy S4 på markedet, eller Apple præsenterer den næste iPhone.

Selvom specifikationerne i topmodellerne kan få de fleste forbrugeres kreditkort til at klø i lommen, så er det de billigere smartphones, der har mest medvind, når det kommer til væksten i salget.

Det skyldes, at forbrugerne i mange af de nye lande, der nu begynder at komme med på smartphone-bølgen, i højere grad har mulighed for at investere i den type smartphones.  

Samtidig ser man, at de grupper i eksempelvis Danmark, der endnu ikke har ønsket at investere i en smartphone, kan lokkes med en billigere model.

Sådan vil markedet udvikle sig

ABI Research skriver i en ny markedsopgørelse, at forsendelserne af de billige smartphones, hvilket vil sige under 1500 kroner, vil blive øges fra 259 millioner smartphones i år til 788 millioner i 2018.

Til sammenligning ventes mellemklasse-produkterne og top-produkterne tilsammen at vokse fra 635 millioner til 925 millioner, skriver ABI Research.

Når de billige smartphones går fra at udgøre 28 procent af markedet i dag til 46 procent om blot få år, så er det naturligvis noget, producenterne har for øje.

Det gælder ikke mindst Nokia, der på dette års Mobile World Congress i Barcelona valgte ikke at lancere de store top-modeller, men i stedet blandt andet to billigere smartphones, Lumia 720 og Lumia 520, og to mere klassiske mobiltelefoner, Nokia 105 og Nokia 301.

"Ved at tilbyde bedre oplevelser til en billigere pris genopfinder vi kampen for mobile enheder, man har råd til, og Nokia har de byggeklodser, der skal til for at vinde," lød det dengang fra Nokia-boss Stephen Elop.

Disse markeder er interessante

Også analytikerne vendte tommelfingeren opad til Nokias lanceringer.

"Det er efter vores vurdering helt afgørende for Nokias muligheder for et comeback i smartphone-segmentet, at selskabet lancerer meget innovative produkter til førstegangskøberne på Emerging Markets," lød en analyse fra danske Sydbank.

Nokia har bestemt også brug for lidt medvind på smartphone-markedet. I årsregnskabet for 2012 kom finnerne ud en række knap så prangende resultater - blandt andet var der 55 procent færre solgte smartphones i 2012 end i 2011.

Nokia er ikke den eneste producent, at der har kig på de nye smartphonemarkeder.

Selskaber som Samsung, HTC og Huawei har også et udvalg af lavpris-smartphones, mens Apple - endnu - kun har produkter i den dyrere endnu.

Læs også:

Her er Nokias nye telefoner: Skal være vejen ud af krisen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job