Derfor satser Nokia på en bestemt type smartphones

Når Nokia og flere andre producenter har fokus på en bestemt type smartphones, bygger det på en interessant udvikling på markedet.

Artikel top billede

Det er meget muligt, at de fleste gadget-entusiaster falder i svime, når Samsung spytter en Galaxy S4 på markedet, eller Apple præsenterer den næste iPhone.

Selvom specifikationerne i topmodellerne kan få de fleste forbrugeres kreditkort til at klø i lommen, så er det de billigere smartphones, der har mest medvind, når det kommer til væksten i salget.

Det skyldes, at forbrugerne i mange af de nye lande, der nu begynder at komme med på smartphone-bølgen, i højere grad har mulighed for at investere i den type smartphones.  

Samtidig ser man, at de grupper i eksempelvis Danmark, der endnu ikke har ønsket at investere i en smartphone, kan lokkes med en billigere model.

Sådan vil markedet udvikle sig

ABI Research skriver i en ny markedsopgørelse, at forsendelserne af de billige smartphones, hvilket vil sige under 1500 kroner, vil blive øges fra 259 millioner smartphones i år til 788 millioner i 2018.

Til sammenligning ventes mellemklasse-produkterne og top-produkterne tilsammen at vokse fra 635 millioner til 925 millioner, skriver ABI Research.

Når de billige smartphones går fra at udgøre 28 procent af markedet i dag til 46 procent om blot få år, så er det naturligvis noget, producenterne har for øje.

Det gælder ikke mindst Nokia, der på dette års Mobile World Congress i Barcelona valgte ikke at lancere de store top-modeller, men i stedet blandt andet to billigere smartphones, Lumia 720 og Lumia 520, og to mere klassiske mobiltelefoner, Nokia 105 og Nokia 301.

"Ved at tilbyde bedre oplevelser til en billigere pris genopfinder vi kampen for mobile enheder, man har råd til, og Nokia har de byggeklodser, der skal til for at vinde," lød det dengang fra Nokia-boss Stephen Elop.

Disse markeder er interessante

Også analytikerne vendte tommelfingeren opad til Nokias lanceringer.

"Det er efter vores vurdering helt afgørende for Nokias muligheder for et comeback i smartphone-segmentet, at selskabet lancerer meget innovative produkter til førstegangskøberne på Emerging Markets," lød en analyse fra danske Sydbank.

Nokia har bestemt også brug for lidt medvind på smartphone-markedet. I årsregnskabet for 2012 kom finnerne ud en række knap så prangende resultater - blandt andet var der 55 procent færre solgte smartphones i 2012 end i 2011.

Nokia er ikke den eneste producent, at der har kig på de nye smartphonemarkeder.

Selskaber som Samsung, HTC og Huawei har også et udvalg af lavpris-smartphones, mens Apple - endnu - kun har produkter i den dyrere endnu.

Læs også:

Her er Nokias nye telefoner: Skal være vejen ud af krisen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (senior)

    Region Sjælland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS