Snedig taktik: Sådan gør du it-afdelingen uundværlig

Mindre budgetter og færre folk kan blive konsekvensen, hvis CIO'en og it-afdelingen ikke formår at indtage en ny rolle i virksomheden. Se, hvordan du kan gribe udfordringen an.

Artikel top billede

Når du som CIO har en god idé til, hvordan it kan hjælpe med at øge omsætningen eller mindske omkostningerne, så er dit arbejde kun lige begyndt.

Du skal nemlig også kunne sælge din vision på en overbevisende måde til de andre ledere i virksomheden.

Her kan man med fordel benytte en bestemt argumentations-taktik, mener amerikanske Michael Redding, der er øverst ansvarlig for Accentures Technology Labs og rådgiver inden for it-innovation.

"Det interessante spørgsmål er, hvad det er for forretningsmæssige forandringer, it-projektet vil kunne levere? Hvordan får det omsætningen til at vokse, og hvordan for det omkostningerne til at falde?" siger han til Computerworld i forbindelse med, at han er i Danmark.  

"Enhver forbedring, enhver ny funktion, enhver ny udrulning skal beskrives i konteksten, hvad det giver af fordele for virksomheden."

Sådan bliver it afgørende for forretningen 

Michael Redding erkender, at ikke alle it-investeringer lader sig presse ned i den kommunikationsformel.

Hvis du vil opgradere en netværks-switch, er det svært at forklare, hvilke gevinster det giver, fordi det typisk er noget, forretningen bare forventer skal fungere. 

"Men over tid skal it-afdelingen udvikle det som den almindelige måde at beskrive projekter på."

"Når virksomheden så begynder at snakke om, at der skal skæres i it-budgettet, kan man pege på den omsætning, man vil gå glip af, eller de omkostningseffektiviseringer, som ikke kan realiseres. Over tid vil det lære it-organisationen at tale forretningens sprog."

Hvor får du mest for pengene?

Michael Redding forklarer, at den økonomiske krise ikke blot giver CIO'en en række udfordringer - men også helt nye muligheder. 

"Når vi ser på det lige nu, er der mange industrier, der bliver transformerede ved hjælp af teknologi. Det er virkelig en mulighed for CIO'en for at træde i karakter og beskytte virksomheden mod konkurrenterne og hjælpe med at skabe vækst."

Accenture-rådgiveren mener, at vi er på vej ind i en ny æra inden for it; den fjerde store tidsalder.

Vi lagde ud med mainframen, senere fik vi klienter/servere, og så kom internettet og ændre alt. Nu er det it-trends som cloud, big data, social media og så videre nu, der kan skabe det næste store ryk.

"De, der omfavner disse teknologier, har en mulighed for at løbe fra dem, der ikke gør det."


Hvilken it-trend er mest interessant?Har nogle af de aktuelle it-trends - eksempelvis big data, cloud, mobility, social media - bedre ROI end andre?

"Nogle af dem kan kædes direkte sammen med omsætningen. Hvis du ser på, hvordan social media kan integreres med din kundeservice og din interaktion med kunderne, så er det potentielt en investering, du kan få et meget stort udbytte ud af."

"Hvis du så ser på sådan noget som cyber-sikkerhed, så er det lidt som at købe en husforsikring; du håber, at der aldrig kommer et jordskælv, men hvis der gør, er du glad for, at du havde den."

"Så det afhænger meget af, hvilken industri du er i, og hvilken profil du har. Enhver virksomhed skal se på de her it-trends og spørge sig selv, hvad der er kritisk i forhold til forretningsstrategien."

"Har man eksempelvis brug for den fleksibilitet, der ligger i cloud, så man kan være mere agil og gå ind på nye markeder?"

Den endelige beslutning afhænger af, hvilken forretningsstrategi virksomheden har, mener Michael Redding.

"Teknologi er et redskab. Værdien opstår, når det matcher forretningsstrategien," siger Michael Redding, der står i spidsen for Accentures Technology Labs og rådgiver om it-innovation.

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef for Analyse og Udvikling på sikkerhedsområdet i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger kontrakt- og licenskonsulent til IT-kontraktstyring i Hvidovre

Københavnsområdet

Statens IT

It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S