Trods fyringer: Store lønstigninger til Telenor-toppen

Krise i telebranchen? Ikke hvis man ser på de lønstigninger, Telenor-toppen hev hjem i 2012. Se topchefernes lønninger her.

Artikel top billede

Telenors indtjening har gennem de seneste år været støt faldende, og i efteråret annoncerede selskabet kommende besparelser på fem milliarder de næste tre år.

Besparelserne ramte også for nylig en del danske arbejdspladser.

Men ser man på de lønninger, den norske topledelse i telekoncernen hev hjem sidste år, er der ikke mange krisetegn at spore.

Mens menige Telenor-medarbejdere i Norge måtte "nøjes" med lønstigninger på fire procent, lå lønstigningerne hos topledelsen på mellem 15 og 27 procent. Det skriver Aftenposten.

For eksempel kunne topchefen Jon Fredrik Baksaas i 2012 sætte knap 10,8 millioner norske kroner ind på bankkontoen mod 9,3 millioner året før. Det er en stigning på 16 procent i lønnen, som består af en grundløn, bonus og incitamentsprogrammer, hvoraf grundlønnen udgør 47 procent.

"Telenor har haft et ekstraordinært godt år, og det giver sig udslag i den variable løn til koncernlederne. Udbetalinger er udregnet automatisk på baggrund af en aftale indgået i 2008," forklarer Svein Aaser, Telenors bestyrelsesformand til Aftenposten.

"Grundlønnen er øget med 2,9 procent i tråd med retningslinjerne fra Industri- og Handelsministeriet," udtaler han til den norske avis.

Topchefer kommer ikke til at mærke stramninger

Jon Fredrik Baksaas har siddet i chefstolen siden 2002, og ifølge avisens beregninger har han i den periode samlet fået udbetalt lidt over 100 millioner norske kroner før skat i løn.

Oveni de 100 millioner skal lægges 34 millioner norske kroner i pension.

Selv om den norske stat, der ejer 54 procent af Telenor, i 2011 strammede reglerne for pensionsudbetalinger til ledere i statsligt ejede selskaber, kommer koncerndirektørerne formentlig ikke til at mærke meget til stramningerne.

For de bliver til gengæld kompenseret i deres grundløn.

"Pensionsordningen er erstattet med en kompensation i grundlønnen. Denne kompensation gælder for ansættelse i koncernledelsen fra og med 2012, og indgår i grundlønnen," står der ifølge avisen i årsrapporten.

Efter Jon Fredrik Baksaas er den bedst betalte Telenor-boss Sigve Brekke, der leder selskabets forretninger i Asien.

Med en løn på knap 10,2 millioner norske kroner fik han 20 procent mere i lønningsposen i 2012 end i det foregående år.

Se resten af Telenor-topchefernes lønninger hos Aftenposten.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Djurslands Bank

    IT-supporter til Djurslands Bank

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Annonceindlæg fra Geoinfo

    Digitale tvillinger: GIS skaber sammenhæng på tværs af systemer

    GIS forbinder modeller, sensordata og drift i en geografisk sammenhæng. Sådan skaber det værdi – og her er de centrale valg for IT.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S