Dansk hjemmeside i knæ: Hvad skal vi dog gøre?

TDC har lukket dansk hjemmeside efter et DDoS-angreb. Ejeren bag siden kan nu bare vente på, at angrebet stopper, eller at politiet finder bagmændene.

Artikel top billede

Efter at hjemmesiden Tvindalert.com har været udsat for minimum to DDoS-angreb (Distributed Denial of Service), er den nu blevet fjernet helt fra serverne hos TDC. 

Frede Jakobsen, der er en af to journalister bag den Tvind-kritiske hjemmeside, er meget frustreret over den seneste udvikling.

"Jeg kan forstå, at der ikke er meget at gøre ved de her DDoS-angreb - så vi er på herrens mark. Vi har meldt det til politiet, men som jeg kan se det, kan vi bare sidde og vente på vores flade røv, indtil angrebet går over, eller til politiet finder ud af noget," siger Frede Jakobsen.

Tvindalert.com er den største samlede databank om Tvinds verdensomspændende aktiviteter. Der bliver blandt andet løbende samlet nyhedsartikler om Tvind fra hele verden, og så fungerer siden desuden som et forum, hvor journalister og privatpersoner kan udveksle synspunkter og informationer om Tvind.

Men i over en uge har det altså ikke været muligt at tilgå de mange informationer på grund af angrebene og TDC's efterfølgende totale lukning. 

Læs mere om DDoS-angrebet mod hjemmesiden her. 

Der er ikke noget at gøre

Frede Jakobsen fik at vide af TDC, at selskabet ikke kunne gøre så meget ved angrebet.

"Jeg har forhørt mig i mit netværk, og her er der nogle it-sikkerhedsfolk, der har bekræftet det, TDC siger. Du kan ikke gøre så meget," siger han og fortsætter:

"Men hvis det her angreb er programmeret til at vare i flere år, så er vi jo helt færdige - vi har brugt 10-15 år på at samle denne databank med et kolossalt stort materiale. Så det er meget kritisk for os. Men hvad fanden skal vi gøre?"

TDC forsøgte ellers i sidste uge at åbne op for siden igen med det resultat, at hjemmesiden igen var under et DDoS-angreb efter godt tre minutter. Derfor valgte TDC igen at at lukke ned for Tvindalert.com.

Til gene for de andre kunder

Frede Jakobsen fik begrundelsen, at det var til gene for de andre kunder på serveren, hvorfor TDC måtte skride til handling.

"Det forstyrrer altså TDC's andre kunder, at Tvindalert.com er angrebet så massivt. Det kan jeg selvfølgelig godt sætte mig ind i, men vi står jo bare tilbage uden noget som helst," siger han og fortsætter:

"De har foreslået os at komme over på en cloud-løsning. Men som jeg kan se det, løser det kun TDC's problem - ikke vores. Kun at vi skal bruge mange flere penge på hosting, som vi i princippet ikke har."

Tvind har truet TDC med retssager

Men det er ikke, fordi Frede Jakobsen er sur på TDC. 

"TDC har altid leveret en god service til os. Vi valgte dem også meget bevidst, fordi de jo har en størrelse og power, som der er brug for i vores situation," siger Frede Jakobsen.

Tvindalert.com er nemlig tidligere blevet fjernet fra en server.

"Før TDC blev hjemmesiden hostet af et lille engelsk selskab. Men en aften mødte Tvind op med en hær af advokater, og krævede siden lukket, ellers ville de indlede en retssag. Hostingselskabet lukkede den med det samme, og derfor valgte vi efterfølgende at flyttet til TDC, der har været rigtig gode," siger han.

Tvind har forsøgt at få lukket hjemmesiden

Siden Tvindalert.com blev flyttet til TDC, har der således, ifølge Frede Jakobsen, været fire tilfælde, hvor Tvind har forsøgt, at få lukket hjemmesiden ned. Dog har TDC endnu ikke givet efter.

Computerworld skrev kort om en af sagerne mod Tvindalert.com og TDC tilbage i 2005.

Her afviste TDC blankt truslen fra Tvind og henviste til, at de ikke var berettiget eller forpligtet til at fjerne hjemmesiden. I artiklen kan man også læse, hvordan Tvind også har købt domænenavne som Tvindalert.dk og fået Google til at fjerne links til Tvindalert.com.

Tvindalert.com skulle efter planen relanceres med nyt design og indhold inden den 6. maj 2013, hvor en landsretssag indledes mod nogle af Tvind-lederne.

Computerworld har været i kontakt med Nationalt IT-Efterforskningscenter, NITEC, der bekræfter, at have modtaget en anmeldelse - men dog endnu ikke har fået kigget nærmere på sagen.

Computerworld følger op på sagen.

Læs også: 

TDC må lukke dansk hjemmeside efter DDoS-angreb

Sådan håndterer TDC et DDoS-angreb

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Supporter til Service Desk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S