Dansk hjemmeside i knæ: Hvad skal vi dog gøre?

TDC har lukket dansk hjemmeside efter et DDoS-angreb. Ejeren bag siden kan nu bare vente på, at angrebet stopper, eller at politiet finder bagmændene.

Artikel top billede

Efter at hjemmesiden Tvindalert.com har været udsat for minimum to DDoS-angreb (Distributed Denial of Service), er den nu blevet fjernet helt fra serverne hos TDC. 

Frede Jakobsen, der er en af to journalister bag den Tvind-kritiske hjemmeside, er meget frustreret over den seneste udvikling.

"Jeg kan forstå, at der ikke er meget at gøre ved de her DDoS-angreb - så vi er på herrens mark. Vi har meldt det til politiet, men som jeg kan se det, kan vi bare sidde og vente på vores flade røv, indtil angrebet går over, eller til politiet finder ud af noget," siger Frede Jakobsen.

Tvindalert.com er den største samlede databank om Tvinds verdensomspændende aktiviteter. Der bliver blandt andet løbende samlet nyhedsartikler om Tvind fra hele verden, og så fungerer siden desuden som et forum, hvor journalister og privatpersoner kan udveksle synspunkter og informationer om Tvind.

Men i over en uge har det altså ikke været muligt at tilgå de mange informationer på grund af angrebene og TDC's efterfølgende totale lukning. 

Læs mere om DDoS-angrebet mod hjemmesiden her. 

Der er ikke noget at gøre

Frede Jakobsen fik at vide af TDC, at selskabet ikke kunne gøre så meget ved angrebet.

"Jeg har forhørt mig i mit netværk, og her er der nogle it-sikkerhedsfolk, der har bekræftet det, TDC siger. Du kan ikke gøre så meget," siger han og fortsætter:

"Men hvis det her angreb er programmeret til at vare i flere år, så er vi jo helt færdige - vi har brugt 10-15 år på at samle denne databank med et kolossalt stort materiale. Så det er meget kritisk for os. Men hvad fanden skal vi gøre?"

TDC forsøgte ellers i sidste uge at åbne op for siden igen med det resultat, at hjemmesiden igen var under et DDoS-angreb efter godt tre minutter. Derfor valgte TDC igen at at lukke ned for Tvindalert.com.

Til gene for de andre kunder

Frede Jakobsen fik begrundelsen, at det var til gene for de andre kunder på serveren, hvorfor TDC måtte skride til handling.

"Det forstyrrer altså TDC's andre kunder, at Tvindalert.com er angrebet så massivt. Det kan jeg selvfølgelig godt sætte mig ind i, men vi står jo bare tilbage uden noget som helst," siger han og fortsætter:

"De har foreslået os at komme over på en cloud-løsning. Men som jeg kan se det, løser det kun TDC's problem - ikke vores. Kun at vi skal bruge mange flere penge på hosting, som vi i princippet ikke har."

Tvind har truet TDC med retssager

Men det er ikke, fordi Frede Jakobsen er sur på TDC. 

"TDC har altid leveret en god service til os. Vi valgte dem også meget bevidst, fordi de jo har en størrelse og power, som der er brug for i vores situation," siger Frede Jakobsen.

Tvindalert.com er nemlig tidligere blevet fjernet fra en server.

"Før TDC blev hjemmesiden hostet af et lille engelsk selskab. Men en aften mødte Tvind op med en hær af advokater, og krævede siden lukket, ellers ville de indlede en retssag. Hostingselskabet lukkede den med det samme, og derfor valgte vi efterfølgende at flyttet til TDC, der har været rigtig gode," siger han.

Tvind har forsøgt at få lukket hjemmesiden

Siden Tvindalert.com blev flyttet til TDC, har der således, ifølge Frede Jakobsen, været fire tilfælde, hvor Tvind har forsøgt, at få lukket hjemmesiden ned. Dog har TDC endnu ikke givet efter.

Computerworld skrev kort om en af sagerne mod Tvindalert.com og TDC tilbage i 2005.

Her afviste TDC blankt truslen fra Tvind og henviste til, at de ikke var berettiget eller forpligtet til at fjerne hjemmesiden. I artiklen kan man også læse, hvordan Tvind også har købt domænenavne som Tvindalert.dk og fået Google til at fjerne links til Tvindalert.com.

Tvindalert.com skulle efter planen relanceres med nyt design og indhold inden den 6. maj 2013, hvor en landsretssag indledes mod nogle af Tvind-lederne.

Computerworld har været i kontakt med Nationalt IT-Efterforskningscenter, NITEC, der bekræfter, at have modtaget en anmeldelse - men dog endnu ikke har fået kigget nærmere på sagen.

Computerworld følger op på sagen.

Læs også: 

TDC må lukke dansk hjemmeside efter DDoS-angreb

Sådan håndterer TDC et DDoS-angreb

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S