TDC må lukke dansk hjemmeside efter DDoS-angreb

En dansk hjemmeside, der søger at afsløre ulovligheder begået af Tvind, har været udsat for mindst to DDoS-angreb. Kort tid efter blev hjemmesiden taget ned af TDC, der hoster den.

Artikel top billede

Torsdag den 18. april 2013 oplever to journalister pludselig, hvad det vil sige, at blive ramt af et såkaldt DDoS-angreb (Distributed Denial of Service).

"Tvindalert.com er nede på grund af et massivt DDoS-angreb," skriver de på deres Facebook-side torsdag den 18. april.

Den ene journalist, Frede Jakobsen, fortæller, at han og kollegaen, Michael Durham, igennem de senste 15 år har brugt det meste af deres tid, energi og penge på at forsyne siden med information, research og artikler om Tvind-imperiet. 

På denne måde har Tvindalert.com fungeret som den største samlede databank om Tvinds verdensomspændende aktiviteter. Der bliver blandt andet løbende samlet nyhedsartikler om Tvind fra hele verden, og så er siden ligeså meget et forum, hvor journalister og privatpersoner kan udveksle synspunkter og informationer om Tvind.  

På denne måde har hjemmesiden været det kritiske udstillingsvindue, der har synliggjort de ulovligheder, der, ifølge de to journalister, er begået af Tvind.

50.000 forespørgsler per sekund

Men den seneste uge har det altså ikke været muligt at tilgå den kritiske side. Kort tid efter angrebet valgte hosting-selskabet TDC at fjerne hjemmesiden helt fra serveren.

"Status for hacker-angrebet på den Tvind-kritiske hjemmeside tvindalert.com: TDC har prøvet at genåbne siden. Efter tre minutter var DDoS-angrebet igen så kraftigt, at siden måtte lukkes ned. Nu har den været nede i næsten en uge på grund af angrebet, hvor der sendes over 50.000 forespørgsler til siden per sekund," stod der på Facebook-siden onsdag den 24. april.

Det var muligt at få et lille indblik i siden, hvis man anvendte en cached version, men tilgik man siden normalt, mødtes man blot af en hvid side:

"Domain Default page. If you see this page it means that Apache Domain Service for this domain is locked..."

TDC forsøgte at genåbne siden

Godt en uge efter de første angreb forsøgte TDC at åbne for hjemmesiden igen. 

Men det gik ikke synderligt godt.

"Update på hacker-angrebet på tvinalert.com. TDC prøvede at genåbne siden. Efter tre minutter var DDoS-angrebet igen så massivt, at siden var nødt til at blive lukket ned," skriver journalisterne på Facebook-siden torsdag den 24. april.

TDC har tidligere forklaret, hvordan de håndterer et DDoS-angreb. Den tekniske sikkerhedschef i TDC, Lars Højberg, henviste også til, at disse angreb ofte kommer i bølger. Det kan du læse mere om her.

Om angrebet på Tvindalert skal ses i forhold til de mange andre DDoS-angreb, der har været for nyligt, eller om der kan være andre faktorer, er uvist.

"Hvem der er bag angrebet? Ingen ved det, men du har ret til at gætte," skriver de to journalister.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Product Data Insights Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for Elektromagnetisme ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    RackPeople

    Teknisk Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S