CSC Danmark fyrer igen: 200 stillinger nedlægges i Danmark

CSC i Danmark skal igennem endnu en stor nedskæringsrunde - cirka 200 stillinger skal væk.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

CSC Danmark ser sig nødsaget til at skære yderligere 260 stillinger i Norden - heraf cirka 200 stillinger i Danmark.

Det oplyser selskabets administrerende direktør, Jørgen Jakobsen, til Computerworld.

"Vi reducerer antallet af stillinger med 260 i Norden. Vi tilstræber, at det sker hurtigst muligt og senest ved udgangen af maj," fortæller han.

I de kommende uger vil selskabet indgå i dialog med samarbejdsudvalg med videre omkring eventuelle frivillige fratrædelser.

Tilpasning til global plan

Baggrunden for nedskæringen er en tilpasning til CSC´s globale leverancestruktur, hvor hele den globale koncern har gang i en øvelse, der skal vende organisationen til at blive mere profitabel.

Jørgen Jakobsen understreger, at CSC derfor fortsat ser Norden som et vigtigt marked, og CSC i Norden vil komme yderligere styrket ud på den anden side.

"Vi har nået et mål om forudsigelighed i vores økonomi. Og uden at kunne fortælle om de præcise mål i en børsnoteret virksomhed, så skal vi være en rentabel forretning," siger han.

Han peger desuden på, at CSC i Norden samtidig hyrer i omegnen af 20 sælgere, der skal opruste på den front.

Samtidig har man som led i den globale omstilling af virksomheden besluttet at skære produktporteføjlen ind til en mere standardiseret form, hvilket også skal skærpe selskabets profil i markedet.

Ligesom antallet af partnere, som CSC går i markedet og sælger sammen med, er ved at blive justeret. Både globalt og lokalt.

Jørgen Jakobsen erkender, at det aldrig er en behagelig situation at skulle tilpasse antallet af medarbejdere, men at det simpelthen er nødvendigt for at få et skarpere CSC i Norden.

"Bænken" var dyr

En tidligere fyringsrunde på 480 ansatte bundede blandt andet i, at CSC havde rigtigt mange siddende på "bænken", som var en dyr ordning for selskabet.

Derfor var den fyringsrunde nærmest blevet opsparet til igennem årene, forklarer Jørgen Jakobsen.

Den nye nedskæringsrunde er altså mere et udtryk for tilpasning til CSC´s globale leverancestruktur og er en del af den globale koncernens overordnede omstillingsproces, der skal styrke CSC fremadrettet.

Læs også: CSC fyrer 450 ansatte - Danmark rammes hårdt

Efter CSC-fyringer: Hvornår kommer næste fyringsrunde?

Læses lige nu

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S