Derfor vil tablet-computerne være væk om fem år

Om nogle år vil der ikke være nogen særlig grund til at have en tablet, mener CEO for stor mobilgigant, der samtidig kalder tablet-computerne for dårlige forretningsmodeller.

Artikel top billede

Den store canadiske mobilgigant, Blackberry, er ikke i tvivl om, hvilke vej markedet vil gå for tablets de kommende par år. Det vil gå ned ad.

"Om fem år tror jeg ikke længere, der vil være grund til at have en tablet. Måske en stor skærm på din arbejdsplads, men ikke som sådan en tablet," siger Thorsten Heins, CEO for Blackberry og fortsætter:

"Tablets er i sig selv ikke en særlig god forretningsmodel."

Det skriver telegraph.co.uk.

Går efter konkurrenterne

Med den udmeldning ser det ud til, at Blackberry går hårdt efter konkurrenterne, efter dets eget tabletprodukt, PlayBook, ikke helt har slået til. Blandt andet fik mobilgiganten kun sendt 150.000 tablets afsted i tredje kvartal af 2012.  

Men Thotsten Heins forsikrede dog, at Blackberrys tablet har en unik position på et overfyldt tablet-marked. 

Men det er særligt på mobil-området, at direktøren ser de helt store muligheder for Blackberry. 

"Om fem år ser jeg Blackberry som den absolutte leder inden for mobil-computing - det er hvad vi sigter efter," siger Thorsten Heins. 

Og Blackberrys fremdrift skal ikke bare sikres ved at kopiere andres produkter. 

"Jeg ønsker at få så meget markedsandel som muligt, men ikke ved at være en copycat," pointere han. 

Direktøren gav interviews i forbindelse med Blackberrys lancering af dets nye smartphone Q10. Og der er store forventninger til den telefon.

"Vi har allerede fået rigtige gode tegn efter lanceringen i Storbritannien. Så vi har meget store forventninger."

Læs også:
Blackberry-producent har kurs mod et sort hul

Her er de største udfordringer for ny Blackberry-boss

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S