Derfor vil tablet-computerne være væk om fem år

Om nogle år vil der ikke være nogen særlig grund til at have en tablet, mener CEO for stor mobilgigant, der samtidig kalder tablet-computerne for dårlige forretningsmodeller.

Artikel top billede

Den store canadiske mobilgigant, Blackberry, er ikke i tvivl om, hvilke vej markedet vil gå for tablets de kommende par år. Det vil gå ned ad.

"Om fem år tror jeg ikke længere, der vil være grund til at have en tablet. Måske en stor skærm på din arbejdsplads, men ikke som sådan en tablet," siger Thorsten Heins, CEO for Blackberry og fortsætter:

"Tablets er i sig selv ikke en særlig god forretningsmodel."

Det skriver telegraph.co.uk.

Går efter konkurrenterne

Med den udmeldning ser det ud til, at Blackberry går hårdt efter konkurrenterne, efter dets eget tabletprodukt, PlayBook, ikke helt har slået til. Blandt andet fik mobilgiganten kun sendt 150.000 tablets afsted i tredje kvartal af 2012.  

Men Thotsten Heins forsikrede dog, at Blackberrys tablet har en unik position på et overfyldt tablet-marked. 

Men det er særligt på mobil-området, at direktøren ser de helt store muligheder for Blackberry. 

"Om fem år ser jeg Blackberry som den absolutte leder inden for mobil-computing - det er hvad vi sigter efter," siger Thorsten Heins. 

Og Blackberrys fremdrift skal ikke bare sikres ved at kopiere andres produkter. 

"Jeg ønsker at få så meget markedsandel som muligt, men ikke ved at være en copycat," pointere han. 

Direktøren gav interviews i forbindelse med Blackberrys lancering af dets nye smartphone Q10. Og der er store forventninger til den telefon.

"Vi har allerede fået rigtige gode tegn efter lanceringen i Storbritannien. Så vi har meget store forventninger."

Læs også:
Blackberry-producent har kurs mod et sort hul

Her er de største udfordringer for ny Blackberry-boss

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics