KMD-topchef: Vi scorer fire milliarder på ny kommune-aftale

Forlængelsen af den såkaldte transitionsaftale sikrer KMD fire milliarder kroner, oplyser KMDs topchef Lars Monrad-Gylling.

Artikel top billede

Hos KMD's administrerende direktør Lars Monrad-Gylling er der glæde at spore på trods af, at KMD har måtte betale 55 millioner kroner for at lukke et forlig med Kombit.

Ligesom KMD har måtte give 400 millioner kroner i prisnedsættelse på monopol-systemerne over de fire år frem til 2017 til landets kommuner.

Kombit ser prisnedsættelsen som en del af et forlig, mellem parterne, der har skændtes en del om netop monopol-priserne.

Men KMDs topchef ser lidt anderledes på dagens udmeldte aftale.

"Det er en buket af sager, som er blevet samlet," forklarer han.

For på den ene side har parterne godt nok skulle blive enige om monopol-priserne. Priser, som tidligere har været justeret af den gamle transitionsaftale, der udløber om et lille år.

"Men den aftale, der er fire år gammel, har i bagklogskabens lys været udformet på en måde, så den kunne læses meget forskelligt," siger Lars Monrad-Gylling, der peger på at nu er der landet en forligsløsning på 55 millioner kroner på de uenigheder.

Mindst fire milliarder kroner

Og på den anden side indeholder dagens aftale også en forlængelse af transitionsaftale, hvilket giver klarhed i forhold til fremtiden.

For forlængelsen betyder i praksis, at KMD høster en omsætning i perioden på mindst fire milliarder kroner over de fire år.

Lars Monrad-Gylling vil ikke ind på det præcise årlige beløb, men han bekræfter, at der hvert år omsættes for et milliardbeløb på de såkaldte monopol-systemer, hvor priserne altså reguleres af transitionsaftalen, der er blevet forlænget.

"Med så store beløb, så er det også kun naturligt med en rabat," fortæller Lars Monrad-Gylling.

I øvrigt oplyser han, at forlængelsen også omfatter Udbetaling Danmark, der hører under ATP's vinger, men som også reguleres af transitionsaftalen.

Læs også: KMD sænker priserne og sender millioner tilbage til kommunerne

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Semler IT

Power Platform Specialist til Semler IT

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S