KMD-topchef: Vi scorer fire milliarder på ny kommune-aftale

Forlængelsen af den såkaldte transitionsaftale sikrer KMD fire milliarder kroner, oplyser KMDs topchef Lars Monrad-Gylling.

Artikel top billede

Hos KMD's administrerende direktør Lars Monrad-Gylling er der glæde at spore på trods af, at KMD har måtte betale 55 millioner kroner for at lukke et forlig med Kombit.

Ligesom KMD har måtte give 400 millioner kroner i prisnedsættelse på monopol-systemerne over de fire år frem til 2017 til landets kommuner.

Kombit ser prisnedsættelsen som en del af et forlig, mellem parterne, der har skændtes en del om netop monopol-priserne.

Men KMDs topchef ser lidt anderledes på dagens udmeldte aftale.

"Det er en buket af sager, som er blevet samlet," forklarer han.

For på den ene side har parterne godt nok skulle blive enige om monopol-priserne. Priser, som tidligere har været justeret af den gamle transitionsaftale, der udløber om et lille år.

"Men den aftale, der er fire år gammel, har i bagklogskabens lys været udformet på en måde, så den kunne læses meget forskelligt," siger Lars Monrad-Gylling, der peger på at nu er der landet en forligsløsning på 55 millioner kroner på de uenigheder.

Mindst fire milliarder kroner

Og på den anden side indeholder dagens aftale også en forlængelse af transitionsaftale, hvilket giver klarhed i forhold til fremtiden.

For forlængelsen betyder i praksis, at KMD høster en omsætning i perioden på mindst fire milliarder kroner over de fire år.

Lars Monrad-Gylling vil ikke ind på det præcise årlige beløb, men han bekræfter, at der hvert år omsættes for et milliardbeløb på de såkaldte monopol-systemer, hvor priserne altså reguleres af transitionsaftalen, der er blevet forlænget.

"Med så store beløb, så er det også kun naturligt med en rabat," fortæller Lars Monrad-Gylling.

I øvrigt oplyser han, at forlængelsen også omfatter Udbetaling Danmark, der hører under ATP's vinger, men som også reguleres af transitionsaftalen.

Læs også: KMD sænker priserne og sender millioner tilbage til kommunerne

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S