KMD-topchef: Vi scorer fire milliarder på ny kommune-aftale

Forlængelsen af den såkaldte transitionsaftale sikrer KMD fire milliarder kroner, oplyser KMDs topchef Lars Monrad-Gylling.

Artikel top billede

Hos KMD's administrerende direktør Lars Monrad-Gylling er der glæde at spore på trods af, at KMD har måtte betale 55 millioner kroner for at lukke et forlig med Kombit.

Ligesom KMD har måtte give 400 millioner kroner i prisnedsættelse på monopol-systemerne over de fire år frem til 2017 til landets kommuner.

Kombit ser prisnedsættelsen som en del af et forlig, mellem parterne, der har skændtes en del om netop monopol-priserne.

Men KMDs topchef ser lidt anderledes på dagens udmeldte aftale.

"Det er en buket af sager, som er blevet samlet," forklarer han.

For på den ene side har parterne godt nok skulle blive enige om monopol-priserne. Priser, som tidligere har været justeret af den gamle transitionsaftale, der udløber om et lille år.

"Men den aftale, der er fire år gammel, har i bagklogskabens lys været udformet på en måde, så den kunne læses meget forskelligt," siger Lars Monrad-Gylling, der peger på at nu er der landet en forligsløsning på 55 millioner kroner på de uenigheder.

Mindst fire milliarder kroner

Og på den anden side indeholder dagens aftale også en forlængelse af transitionsaftale, hvilket giver klarhed i forhold til fremtiden.

For forlængelsen betyder i praksis, at KMD høster en omsætning i perioden på mindst fire milliarder kroner over de fire år.

Lars Monrad-Gylling vil ikke ind på det præcise årlige beløb, men han bekræfter, at der hvert år omsættes for et milliardbeløb på de såkaldte monopol-systemer, hvor priserne altså reguleres af transitionsaftalen, der er blevet forlænget.

"Med så store beløb, så er det også kun naturligt med en rabat," fortæller Lars Monrad-Gylling.

I øvrigt oplyser han, at forlængelsen også omfatter Udbetaling Danmark, der hører under ATP's vinger, men som også reguleres af transitionsaftalen.

Læs også: KMD sænker priserne og sender millioner tilbage til kommunerne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job