KMD-topchef: Vi scorer fire milliarder på ny kommune-aftale

Forlængelsen af den såkaldte transitionsaftale sikrer KMD fire milliarder kroner, oplyser KMDs topchef Lars Monrad-Gylling.

Artikel top billede

Hos KMD's administrerende direktør Lars Monrad-Gylling er der glæde at spore på trods af, at KMD har måtte betale 55 millioner kroner for at lukke et forlig med Kombit.

Ligesom KMD har måtte give 400 millioner kroner i prisnedsættelse på monopol-systemerne over de fire år frem til 2017 til landets kommuner.

Kombit ser prisnedsættelsen som en del af et forlig, mellem parterne, der har skændtes en del om netop monopol-priserne.

Men KMDs topchef ser lidt anderledes på dagens udmeldte aftale.

"Det er en buket af sager, som er blevet samlet," forklarer han.

For på den ene side har parterne godt nok skulle blive enige om monopol-priserne. Priser, som tidligere har været justeret af den gamle transitionsaftale, der udløber om et lille år.

"Men den aftale, der er fire år gammel, har i bagklogskabens lys været udformet på en måde, så den kunne læses meget forskelligt," siger Lars Monrad-Gylling, der peger på at nu er der landet en forligsløsning på 55 millioner kroner på de uenigheder.

Mindst fire milliarder kroner

Og på den anden side indeholder dagens aftale også en forlængelse af transitionsaftale, hvilket giver klarhed i forhold til fremtiden.

For forlængelsen betyder i praksis, at KMD høster en omsætning i perioden på mindst fire milliarder kroner over de fire år.

Lars Monrad-Gylling vil ikke ind på det præcise årlige beløb, men han bekræfter, at der hvert år omsættes for et milliardbeløb på de såkaldte monopol-systemer, hvor priserne altså reguleres af transitionsaftalen, der er blevet forlænget.

"Med så store beløb, så er det også kun naturligt med en rabat," fortæller Lars Monrad-Gylling.

I øvrigt oplyser han, at forlængelsen også omfatter Udbetaling Danmark, der hører under ATP's vinger, men som også reguleres af transitionsaftalen.

Læs også: KMD sænker priserne og sender millioner tilbage til kommunerne

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder for Analyseværktøjer i PET - Ledelse, data og udvikling

Københavnsområdet

NOVAX A/S

QA Consultant

Midtjylland

Everllence

Head of Embedded Software Engineering

Københavnsområdet

Lyngsøe Rainwear ApS

ERP & E-commerce Systemansvarlig

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune