Kombit-boss efter KMD-forlig: Vi sætter dagsordenen

KMD har indset, at kommunerne har sat en ny dagsorden. Det påpeger en svært tilfreds Kombit-direktør efter forlig til lille halv milliard kroner.

Artikel top billede

KMD og landets kommuner repræsenteret ved Kombit har netop offentliggjort udfaldet af måneders forhandlinger på en årelang strid om monopol-priser.

Udfaldet har været en konkret kompensation på 55 millioner kroner og en aftale om forlængelse i fire år af den såkaldte transitionsaftale med en prisnedsættelse på cirka 400 millioner kroner.

"Det er transitionsaftalens bestemmelser om priser, der udløber, og de bestemmelser afløses nu af det forlig, der er indgået," siger Hans Berthelsen fra Kombit til Computerworld.

Han glæder sig over, at KMD vælger at gå positivt ind i det kommende forløb med konkurrenceudsættelse.

"Det betyder, at KMD accepterer kommunernes dagsorden," forklarer Hans Berthelsen.

Han peger ligeledes på den økonomiske sikkerhed, der sikres i aftalen frem til udgangen af 2017.

Fjerner økonomisk usikkerhed

Nu ved alle kommuner, hvad de skal betale til og med 2017, påpeger Kombit-direktøren.

Er Kombit og KMD så blevet gode venner igen?

"Vi er sat i verden for at varetage forskellige legitime interesser," svarer Hans Bertelsen.

Han peger på, at han glæder sig over, at KMD har meldt sig positivt ind i samspillet.

Hans Berthelsen har personligt været inde over sagen gentagne gange. Blandt andet i heftige brev-udvekslinger.

Læs mere om det her.

Læs også: KMD sænker priserne og betaler millioner tilbage til kommuerne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S