Region ruller 40.000 nye Linux-maskiner ud

En ny udrulning sender antallet af Linux-maskiner langt over 100.000 i en meget open source-venlig region.

Artikel top billede

I den spanske region Extremadura, der er placeret midt i det store land på grænsen til naboen Portugal, er man glade for open source-produkter.

Extremadura var således et af de første områder, der valgte at rulle åbne kodeprodukter ud i helt stor stil, og nu kommer den næste bølge.

At regionen ikke er fremmed overfor Linux understreges af, at Extremadura i dag har 70.000 Linux-installationer indenfor skolevæsnet og yderligere 15.000 i sundhedssektoren.

Det antal øges nu med yderligere 40.000 computere, der skal benyttes i den offentlige forvaltning.

Det kan man læse på websiden Joinup, der drives af EU-kommissionen.

Stor satsning

Den spanske Linux-satsning bliver den næststørste i Europa efter det franske politi, der har i omegnen af 90.000 Linux-maskiner stående på landets politistationer.

I den tyske storby München har man 13.000 Linux-enheder.

Extremadura agiver selv, at regionen vil spare 30 millioner euro, svarende til cirka 225 millioner danske kroner om året, på projektet

Distributionen, der anvendes, kaldes for Sysgobex. Den er baseret på Debian og udviklet til brug i staten.

Regionensrådet i Extremadura fortæller i regionsplanen, at begrundelsen for at bruge Linux er "at bringe den offentlige administration tættere på borgerne", og at Sysgobex vil "strømligne interne processer, optimere de tekniske ressourcer og reducerer omkostningerne."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Jyske Bank

    Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

    Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

    KMD A/S

    Customer Support Consultant

    Københavnsområdet

    G. Tscherning A/S

    IT & Digitaliseringsansvarlig

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Project Director

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S