TDC-regnskab: Omsætning dropper 400 millioner kroner

Tabet af en stor antenneforening dæmper væksten hos TDC's tv-guldkalv Yousee i et påskeramt TDC-regnskab.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC har netop fremlagt tal for årets tre første måneder og kan her konstatere, at omsætningen er faldet med 403 millioner kroner i forhold til samme kvartal sidste år.

Omsætningen lød i år på 6,2 milliarder kroner, og det svarer til et fald på 6,1 procent.

Det hænger ifølge regnskabet både sammen med den tidlige påske i år og et kraftigt fald i de priser, teleselskaber bruger til internt at afregne brug af hinandens net.

"Resultaterne for 1. kvartal blev negativt påvirket af faldende trafikomsætning, da påskeferien faldt tidligt i år sammenlignet med sidste år, og effekten af den regulatoriske 73 procent prisreduktion på mobiltaleterminering pr. 1. januar," skriver TDC i regnskabet.

Alligevel er der tilfredshed at spore.

"Vi er tilfredse med resultaterne for 1. kvartal, der sammen med en solid pengestrøm er i overensstemmelse med vores egne forventninger. Vi bekræfter derfor forventningerne til 2013," skriver TDC.

Yousee vokser - men har mistet en stor kunde

Ser man på tallene for TDC's pengemaskine i tv-bredbåndsforretning Yousee er der stadig positive væksttakter at spore her.

Omsætningen steg med 6,5 procent i første kvartal, og Yousee formår trods stigende konkurrence fra spillere som Netflix, HBO såvel som fra fiberbranchen at forbedre indtjeningen per kunde (ARPU) med 4,4 procent.

Ifølge regnskabet er TDC's Netflix-rival kommet godt ud af starthullerne.

"Det samlede antal streaminger steg med 144% for TDC Koncernen sammenlignet med 1. kvartal 2012 understøttet af YouBio, der fik en god start," skriver TDC.

Dog er tv-udbyderen blevet ramt tabet af en stor antenneforening.

"Som rapporteret i 4. kvartal 2012 blev nettotilgangen af kunder til Yousee Basis-tv påvirket af opsigelsen af en etårig kontrakt med en stor antenneforening."

Foreningen har 13.000 medlemmer, som virksomheden nu har sagt farvel til.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)