Alarm: Stort sikkerhedshul i Microsoft Explorer

Software-giganten Microsoft advarer selv om en 0-dagssårbarhed, der misbruges aktivt i firmaets browser,

Artikel top billede

Der er problemer med Internet Explorer 8.

Det kan man læse i en advarsel om aktivt misbrug af en 0-dagssårbarhed i Internet Explorer 8, som Microsoft har udsendt.

Sårbarheden er blevet misbrugt i forbindelse med de såkaldte spear phishing-angreb, der går målrettet efter ansatte i en virksomhed.

Sikkerhedsfirmaet CSIS, fortæller, at 0-dagssårbarheden er blevet brugt til angreb mod atomforskere i den amerikanske energisektor.

Exploit-koden er således tilgængelig i it-kriminelle kredse.

Ikke i Danmark

CSIS oplyser dog, at der ikke er observeret angreb mod danske foretagender, men firmaet udelukker ikke, at det kan ske.

Derfor anbefaler sikkerhedsfirmaet, at man opgraderer til den seneste version af Microsoft Internet Explorer.

Sårbarheden befinder sig kun i version 8.

Der er yderligere oplysninger på Microsofts TechNet.

Læs også:
Microsoft-patch får din pc til at crashe: Skynd dig at fjerne den

Test: Så elendig er Microsofts antivirus-værktøj

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    IT Forum Gruppen

    Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos