Alarm: Stort sikkerhedshul i Microsoft Explorer

Software-giganten Microsoft advarer selv om en 0-dagssårbarhed, der misbruges aktivt i firmaets browser,

Artikel top billede

Der er problemer med Internet Explorer 8.

Det kan man læse i en advarsel om aktivt misbrug af en 0-dagssårbarhed i Internet Explorer 8, som Microsoft har udsendt.

Sårbarheden er blevet misbrugt i forbindelse med de såkaldte spear phishing-angreb, der går målrettet efter ansatte i en virksomhed.

Sikkerhedsfirmaet CSIS, fortæller, at 0-dagssårbarheden er blevet brugt til angreb mod atomforskere i den amerikanske energisektor.

Exploit-koden er således tilgængelig i it-kriminelle kredse.

Ikke i Danmark

CSIS oplyser dog, at der ikke er observeret angreb mod danske foretagender, men firmaet udelukker ikke, at det kan ske.

Derfor anbefaler sikkerhedsfirmaet, at man opgraderer til den seneste version af Microsoft Internet Explorer.

Sårbarheden befinder sig kun i version 8.

Der er yderligere oplysninger på Microsofts TechNet.

Læs også:
Microsoft-patch får din pc til at crashe: Skynd dig at fjerne den

Test: Så elendig er Microsofts antivirus-værktøj

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S