Test: Så elendig er Microsofts antivirus-værktøj

Microsofts sikkerhedspakke dumper endnu en gang i en antivirustest.

Artikel top billede

Læs også:
Microsoft efter elendig antivirus-test: Her er forklaringen

Sikkerhedsfirmaer dumper Microsofts antivirus

Microsoft Security Essentials har af flere omgange fået drøje hug, når produktet er blevet testet.

Nu er det tredje gang på få måneder, at den gratis sikkerhedspakke bliver efterladt i et dunkelt lys efter en test.

Både i november 2012 og i januar 2013 vendte det tyske AV-test.org tommelfingeren ned ad. 

Nu vender Dennis Technology Labs den inderste finger i samme retning i firmaets test, som placerer Microsoft på absolut sidstepladsen efter konkurrenter som AVG, BitDefender, ESET, Kaspersky, McAfee, Microsoft, Norton og Trend Micro.

Hele testen kan læses her (PDF-format).

Microsoft ligger langt efter konkurrenterne, når der skal rammes rigtigt. Kilde: Dennis Technology Labs.

I testen har Dennis Technology Labs evalueret otte antivirusprogrammer i en periode fra oktober til december 2012. 

Efterfølgende er produkterne blevet forsynet med en karakter for at ramme plet, når en virus dukker op i programmet og en karakter for at beskytte bedst muligt.

Også når der skal beskyttes, får kodegiganten fra Redmond drøje hug i testen.: Dennis Technology Labs.

Som graferne viser, er resultatet, at Microsoft halter efter alle konkurrenterne på begge områder.

Microsoft: Derfor er vores løsning sikker

Efter tæskene i testen fra AV-Test i januar kom Microsoft med en forklaring om, at selskabets produkt er sikkert.

"Vi ved på baggrund af data fra hundrede af millioner af systemer over hele verden, at 99,997 procent af vores kunder, der er blevet ramt af nogen form for 0-dagsmalware, aldrig er stødt på malware-eksemplerne i denne test," lød det i et blog-indlæg.

Og der kan være noget om snakken, siger en sikkerhedsekspert.

"Der er flere eksempler på, at produktet ikke har en succesrate, på niveau med konkurrenterne," fortæller Shehzad Ahmad, der er chef for DK-Cert.

"Man kan altid diskutere, om Microsoft har lige så stor ekspertise på sikkerhedsområdet, som konkurrenterne, men man kan også diskutere den vinkel, der vælges i de forskellige test."

Ingen advarsel mod Microsoft

Skal man lade være med at bruge produktet?

"Det kan man ikke sige, ud fra disse test. For nogle vil det være fint nok, mens det for andre ikke er godt nok. Men hvis man skal have en antivirus-løsning, og man møder denne kritik, når man søger information på nettet, så stiller det Microsoft i et kedeligt lys," siger han.

Så en skråsikker udmelding om at Microsoft Security Essentials er et dårligt produkt vil ikke være retfærdig?

"Nej, det mener jeg ikke."

Er testen ikke god nok?

"Det er svært at bedømme et produkt via en test, der jo også er vinklet efter nogle kriterier, der ikke nødvendigvis afspejler dagligdagsproblemerne. Der er alle mulige parametre, der kan være afgørende for, om et produkt falder ud til den ene eller den anden side," siger han diplomatisk.

"Det skal også nævnes, at produktet er gratis, og at man får flere funktioner i en betalingsløsning. Hvis disse funktioner vægtes højt i en test, så kan de være svært at vinde den, hvis man bruger kræfterne et andet sted."

Læs også:
Microsoft efter elendig antivirus-test: Her er forklaringen

Sikkerhedsfirmaer dumper Microsofts antivirus

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Informationssikkerhedskonsulenter

    Københavnsområdet

    Everllence

    BI Specialist

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT-afdelingen i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice