USA: Så voldsom er Kina som cyberkrigsnation

De diplomatiske fløjlshandsker er fjernet, og den amerikanske finger peger nu direkte på Kina som en trussel og farlig cyberkrigsnation, der angriber og udspionerer USA. Læs de amerikanske anklager her.

Artikel top billede

Tidligere har USA mere eller mindre direkte udpeget Kina som en af de mest aktive krigsnationer på nettet, men nu er de diplomatiske høflighedsfraser helt fjernet. 

For det amerikanske Forsvarsministerium i den ikoniske Pentagon-bygning udpeger nu Kina som en af de helt store trusler mod Guds eget land i cyberspace.

Således har den nye supermagt i Østen ifølge den gamle supermagt i Vesten allerede udført flere cyberangreb mod amerikanske computersystemer overalt i verden.

"Kina bruger sit computernetværk (CNE) til at understøtte efterretninger rettet mod USA, diplomatisk, økonomisk og i de forsvarsindustrier, som støtter det amerikanske forsvar," lyder det i det amerikanske Forsvarsministeriums årlige rapport til den amerikanske kongres, der i år har titlen "Militær- og sikkerhedsudvikling i Kina i 2013".

Derudover beskriver Pentagon-folkene, hvordan Kina opruster på selve cyber-fronten, hvor Folkerepublikken siden 2010 har arbejdet bundsolidt med at etablere et cyberforsvar til selv at modstå udefrakommende hackerangreb.

Tre årsager til kinesisk oprustning

Det amerikanske Forsvarsministerium anser, at de kinesiske militære aktioner i cyberspace har tre hovedformål.

Først og fremmest skal der fremskaffes efterretningsdata, der sidenhen kan bruges til at ramme USA i både den fysiske og i den virtuelle verden.

Dernæst kan de militære kinesiske cyberaktiviteter bruges til at begrænse en modstanders handlemuligheder ved eksempelvis at nedsætte responstiden ved at angribe netværksbaseret logistik, kommunikation og kommercielle aktiviteter.

For det tredje anser det amerikanske Forsvarsministerium, at oprustningen på den kinesiske cyberfront kan bruges i kombination med fysiske angreb, så den kinesiske styrke kan mangedobles i kampens hede.

"Den kinesiske elektroniske krigsførsel viser, at dette er en vital fjerde dimension i kamp, og det bør sidestilles med traditionel jord-, sø- og luftstyrker," lyder det i rapporten fra Pentagon til Kongressen.

Det er ingen hemmelighed, at USA længe selv har været i gang med at opruste på cyberkrigsfronten. Det kan du læse mere om her

Kina: Vi er imod cyberkrig
Oven på den amerikanske svada mod Kina, har en talskvinde fra det kinesiske Udenrigsministerium meldt sig på banen. 

Ifølge The Wall Street Journal benægter hun de mange amerikanske anklager om, at Kina er i gang med data-efterretninger og angrebsplaner på nettet. 

"Kina udfører nødvendige og moderate forsvarsværker, som helt og aldeles er til at beskytte vores nationale uafhængighed, suverænitet og territorier, og det er enhver suveræn stats ret," siger talskvinden Hua Chunying ifølge The Wall Street Journal. 

"Kina har også tidligere gjort det klart, hvordan vi ser på cyberangreb, og vi er stærk modstander af enhver form for cyberangreb," fortsætter talskvinden.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos