USA: Så voldsom er Kina som cyberkrigsnation

De diplomatiske fløjlshandsker er fjernet, og den amerikanske finger peger nu direkte på Kina som en trussel og farlig cyberkrigsnation, der angriber og udspionerer USA. Læs de amerikanske anklager her.

Artikel top billede

Tidligere har USA mere eller mindre direkte udpeget Kina som en af de mest aktive krigsnationer på nettet, men nu er de diplomatiske høflighedsfraser helt fjernet. 

For det amerikanske Forsvarsministerium i den ikoniske Pentagon-bygning udpeger nu Kina som en af de helt store trusler mod Guds eget land i cyberspace.

Således har den nye supermagt i Østen ifølge den gamle supermagt i Vesten allerede udført flere cyberangreb mod amerikanske computersystemer overalt i verden.

"Kina bruger sit computernetværk (CNE) til at understøtte efterretninger rettet mod USA, diplomatisk, økonomisk og i de forsvarsindustrier, som støtter det amerikanske forsvar," lyder det i det amerikanske Forsvarsministeriums årlige rapport til den amerikanske kongres, der i år har titlen "Militær- og sikkerhedsudvikling i Kina i 2013".

Derudover beskriver Pentagon-folkene, hvordan Kina opruster på selve cyber-fronten, hvor Folkerepublikken siden 2010 har arbejdet bundsolidt med at etablere et cyberforsvar til selv at modstå udefrakommende hackerangreb.

Tre årsager til kinesisk oprustning

Det amerikanske Forsvarsministerium anser, at de kinesiske militære aktioner i cyberspace har tre hovedformål.

Først og fremmest skal der fremskaffes efterretningsdata, der sidenhen kan bruges til at ramme USA i både den fysiske og i den virtuelle verden.

Dernæst kan de militære kinesiske cyberaktiviteter bruges til at begrænse en modstanders handlemuligheder ved eksempelvis at nedsætte responstiden ved at angribe netværksbaseret logistik, kommunikation og kommercielle aktiviteter.

For det tredje anser det amerikanske Forsvarsministerium, at oprustningen på den kinesiske cyberfront kan bruges i kombination med fysiske angreb, så den kinesiske styrke kan mangedobles i kampens hede.

"Den kinesiske elektroniske krigsførsel viser, at dette er en vital fjerde dimension i kamp, og det bør sidestilles med traditionel jord-, sø- og luftstyrker," lyder det i rapporten fra Pentagon til Kongressen.

Det er ingen hemmelighed, at USA længe selv har været i gang med at opruste på cyberkrigsfronten. Det kan du læse mere om her

Kina: Vi er imod cyberkrig
Oven på den amerikanske svada mod Kina, har en talskvinde fra det kinesiske Udenrigsministerium meldt sig på banen. 

Ifølge The Wall Street Journal benægter hun de mange amerikanske anklager om, at Kina er i gang med data-efterretninger og angrebsplaner på nettet. 

"Kina udfører nødvendige og moderate forsvarsværker, som helt og aldeles er til at beskytte vores nationale uafhængighed, suverænitet og territorier, og det er enhver suveræn stats ret," siger talskvinden Hua Chunying ifølge The Wall Street Journal. 

"Kina har også tidligere gjort det klart, hvordan vi ser på cyberangreb, og vi er stærk modstander af enhver form for cyberangreb," fortsætter talskvinden.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse