Danmarkspremiere på 3G-sammenlægning kiksede

Opdateret klokken 15:15: Danskerne kunne alligevel ikke slå øjnene op til et sammenlagt 3G-netværk denne morgen. Læs hvorfor her.

Artikel top billede

Som de første i Danmark skulle aalborgenserne denne morgen være vågnet op til sammenlagt Telenor-Telia 3G-net.

Læs mere om det her.

Sammenlægningen, der skulle være foregået i nat, måtte nemlig afblæses, fortæller Telenor.

"Vi lukker jo ned for 3G-netværket under operationen, og det er derfor, vi gør det om natten. Men der var nogle tekniske problemer, der gjorde, at vi ikke ville kunne nå at blive færdige til aalborgenserne slog øjnene op i morges. Så i stedet for at de skulle vågne op til kun 2G, valgte vi at udskyde," lyder det fra Telenors kommunikationsrådgiver Tom Lehn-Christiansen.

Han kan ikke lige gå i detaljer med de tekniske problemer, der drillede.

Men han understreger, at kundernes "normale" 3G virkede i morges. Der burde derfor ikke være kunder, der har lidt nød, selv om de nu må vente på den forbedrede og lovede 3G-dækning.

"Det er selvfølgelig ærgerligt, at det ikke lykkedes, men vi vil hellere vente og sikre en god kundeoplevelse end at forcere noget igennem," lyder det fra Tom Lehn-Christiansen.

Han fortæller til Computerworld, at det bliver gjort et nyt forsøg på 3G-sammenlægning i Aalborg Centrum i nat.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S