Danmarkspremiere på 3G-sammenlægning kiksede

Opdateret klokken 15:15: Danskerne kunne alligevel ikke slå øjnene op til et sammenlagt 3G-netværk denne morgen. Læs hvorfor her.

Artikel top billede

Som de første i Danmark skulle aalborgenserne denne morgen være vågnet op til sammenlagt Telenor-Telia 3G-net.

Læs mere om det her.

Sammenlægningen, der skulle være foregået i nat, måtte nemlig afblæses, fortæller Telenor.

"Vi lukker jo ned for 3G-netværket under operationen, og det er derfor, vi gør det om natten. Men der var nogle tekniske problemer, der gjorde, at vi ikke ville kunne nå at blive færdige til aalborgenserne slog øjnene op i morges. Så i stedet for at de skulle vågne op til kun 2G, valgte vi at udskyde," lyder det fra Telenors kommunikationsrådgiver Tom Lehn-Christiansen.

Han kan ikke lige gå i detaljer med de tekniske problemer, der drillede.

Men han understreger, at kundernes "normale" 3G virkede i morges. Der burde derfor ikke være kunder, der har lidt nød, selv om de nu må vente på den forbedrede og lovede 3G-dækning.

"Det er selvfølgelig ærgerligt, at det ikke lykkedes, men vi vil hellere vente og sikre en god kundeoplevelse end at forcere noget igennem," lyder det fra Tom Lehn-Christiansen.

Han fortæller til Computerworld, at det bliver gjort et nyt forsøg på 3G-sammenlægning i Aalborg Centrum i nat.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S