Danmarkspremiere på 3G-sammenlægning kiksede

Opdateret klokken 15:15: Danskerne kunne alligevel ikke slå øjnene op til et sammenlagt 3G-netværk denne morgen. Læs hvorfor her.

Artikel top billede

Som de første i Danmark skulle aalborgenserne denne morgen være vågnet op til sammenlagt Telenor-Telia 3G-net.

Læs mere om det her.

Sammenlægningen, der skulle være foregået i nat, måtte nemlig afblæses, fortæller Telenor.

"Vi lukker jo ned for 3G-netværket under operationen, og det er derfor, vi gør det om natten. Men der var nogle tekniske problemer, der gjorde, at vi ikke ville kunne nå at blive færdige til aalborgenserne slog øjnene op i morges. Så i stedet for at de skulle vågne op til kun 2G, valgte vi at udskyde," lyder det fra Telenors kommunikationsrådgiver Tom Lehn-Christiansen.

Han kan ikke lige gå i detaljer med de tekniske problemer, der drillede.

Men han understreger, at kundernes "normale" 3G virkede i morges. Der burde derfor ikke være kunder, der har lidt nød, selv om de nu må vente på den forbedrede og lovede 3G-dækning.

"Det er selvfølgelig ærgerligt, at det ikke lykkedes, men vi vil hellere vente og sikre en god kundeoplevelse end at forcere noget igennem," lyder det fra Tom Lehn-Christiansen.

Han fortæller til Computerworld, at det bliver gjort et nyt forsøg på 3G-sammenlægning i Aalborg Centrum i nat.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS