Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Telenor om it-problemer: Tyder på et angreb

Alt tyder på, at Telenor er under angreb, oplyser selskabet om årsagen til nedbrud.

Læs også:

Kunder brokker sig over nedbrud hos Telenor

Telenor har kaldt ekstra mandskab ind til at løse nogle problemer med dets mail-system.

Det oplyser pressechef Peter Glüsing fra Telenor til Computerworld.

"Vi har indkaldt ekstra mandskab her til morgen," siger han.

Han oplyser, at det er nogle få tusind Telenor-kunder, der er ramt af problemerne. Men at det tidligere på ugen har været flere.

"Vi beklager naturligvis over for kunderne," siger Peter Glüsing om de problemer med login, som visse kunder oplever.

Form for angreb

Han oplyser videre, at Telenor ikke kender de præcise årsager til nedbruddet og problemerne, men at man har registeret ekstremt mange forsøg på logins.

"Altså tyder meget på en form for angreb," siger han.

Pressechefen kan endnu ikke sige, at om der tale om et DDoS-angreb eller et botnet-angreb, men meget tyder på det sidste.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere