KMD-ansatte printer millioner af ubrugelige sider hvert år

KMD's ansatte printer op mod tre millioner ubrugelige sider ud hvert år. Se her, hvad selskabet vil gøre for at stoppe papir-spildet.

Artikel top billede

Hos it-giganten KMD printer de 3.300 medarbejdere ofte papirer ud.

Faktisk printede de ansatte tilsammen cirka 13 millioner ark papir i 2012, fremgår det af det netop aflagte regnskab.

Men ud af de 13 millioner ark er tre millioner stykker papir i bund og grund overflødige.

I hvert fald vil selskabet gerne være dem foruden.

For der er alene tale om såkaldte initial-forside, som skal identificere et printjob for den enkelte medarbejder i de fælles printerrum.

Et nyt koncept indføres

Ergo indeholder forsiden intet andet end navn, afdeling og navn på dokumentet, der bliver printet ud.

Men det vil selskabet nu til livs med et nyt koncept, der kaldes follow me-print, hvor man scanner sit id-kort ude ved kopimaskinen, hvor efter ens printjob udskrives - men uden initial-forside.

Det er fortsat uvist, præcis hvor mange initialforsider, der er blevet sparet væk, via follow me-print, men KMD's pressechef Christoffer Hellmann oplyser, at to ud af tre af de ansatte i dag er tilmeldt det nye print-koncept.

Scanning af ID-kort

Tekst fra regnskabet:

AFFALD
KMD har i 2012 også haft fokus på printforbruget
i kontorbygninger.

I alt printer KMD hvert år godt 13
mio. ark papir. 3 mio. af disse er såkaldte initialforsider,
der printes for at give medarbejderne mulighed for at
finde egne print blandt mange andre i de fælles kopirum.

Denne praksis er i 2012 blevet reduceret ved
indførelse af såkaldt Follow me print, som kun tillader
print ved scanning af id-kort og dermed ikke genererer
initialforsider.

Kilde: KMDs regnskab kan hentes på www.kmd.dk

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS