Frygt for mobilstråler får dansk bestyrelse til at gå af

En kommunes beslutning om at placere en mobilmast tæt på sportsanlæg møder hårdnakket lokal modstand i by, der tidligere har været skueplads for omstridt sag om mobilmast.

Artikel top billede

Foto: Lars Sundström. (Foto: Lars Sundström / Lars Sundström)

Selv om mange danske yderområder råber højt efter bedre mobildækning, er det bestemt ikke alle borgere, der byder teleselskaberne velkommen i det danske landskab.

I den vestfynske by Assens møder kommunen hårdnakket modstand efter at have givet tilladelse til opsætning af en mast tæt ved den lokale boldklub. Det skriver TV2/FYN.

Rent faktisk er uenigheden eskaleret i en grad, der risikerer at koste den lokale fodboldklub Verninge IF livet.

For i protest er klubbens formand gået af, og han hiver resten af bestyrelsen med sig.

"Jeg vil ikke tage ansvaret som formand, og i det hele taget vil jeg ikke tage ansvaret i en bestyrelse for at opsætte master, som der er mulighed for kan give strålingsfare over for klubbens medlemmer og de børn, der er på anlægget," siger Finn Skytte, nu tidligere formand i klubben til TV2/FYN.

Medlemmer følger med

Tre andre bestyrelsesmedlemmer er enige med formanden og har fulgt ham i protest, mens de resterende bestyrelsesmedlemmer protesterer mod kommunens beslutning, men trods alt accepterer den.

De er dog også trådt af. Lykkes det ikke at finde en ny bestyrelse, må klubben formentlig lukke.

Men fodboldbanerne er ikke det eneste sted, kommunen har mødt modstand.

Lokal skoleleder frygter også stråling

For inden placeringen ved boldbanerne kom på tale, overvejede kommunen at sætte masten op på den lokale skole.

Her rejste skolelederen dog ligeledes spørgsmål om strålingsfare, og derfor blev den plan droppet.

Det er ikke første gang, at en mobilmast i Assens vækker hede følelser.

Sidste år kunne Telenor konstatere, at selskabet pludselig blev afkrævet en pris på en million kroner for deres telemast på en statsligt ejet grund i Assens.

En pris, der svarede til tyve gange mere end den offentlige vurdering.

Det var Statens Ejendomssalg Freja, der forestod salget, og efter massiv bevågenhed, også fra politikere, lykkedes det i sidste ende at indgå en aftale om masten.

Aktindsigt tydede senere hen på, at Freja havde baseret prisen på misforståede beregninger. Læs mere om det her.

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

KMD A/S

Vendor Security Compliance Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job